Na kolejích přibylo nehod, pod koly vlaků a tramvají ale zemřelo méně lidí

Na železničních přejezdech zemřelo loni 27 lidí, to je nejméně za poslední roky. Celkový počet nehod na kolejích ale vzrostl a to jak vlaků, tak i tramvají. Podle údajů Drážní inspekce se do statistik promítnul především nepříznivý vývoj v Praze, kde se oproti předchozím rokům stalo o 30 procent mimořádných událostí víc.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

železniční přejezd u Sobíňova

železniční přejezd u Sobíňova | Foto: Michal Malý | Zdroj: Český rozhlas

Snižující se počet nehod na železničních přejezdech může být podle náměstka šéfa Drážní inspekce Jana Kučery způsoben několika faktory. Jedním z nich je neustálé snižování železničních přejezdů.

„Další věc je zvyšování bezpečnosti přejezdů zejména co se týká rozhledových poměrů a další velkou roli hraje počasí. Záleží jaká je situace na silnicích a jak řidiči jsou schopni před přejezdem zastavit,“ říká Kučera.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na železničních přejezdech loni zemřelo míň lidí. Více od reportéra Petra Sehnoutky

Správa železniční dopravní cesty investuje do větší bezpečnosti přejezdů v následujících dvou letech téměř dvě miliardy korun.

„V první vlně investic počítáme s modernizací železničních přejezdů převážně v severních Čechách, jižních Čechách a na jižní Moravě a v druhé vlně investic potom převážně střední Čechy, severní Morava a západní Čechy,“ potvrdil za SŽDC Jakub Ptačinský.

Počet nehod pražských tramvají se zvýšil o třetinu, většinou šlo o srážku s autem

Číst článek

Celkově by mělo jít o zabezpečení zhruba 380 přejezdů.

Lidé na kolejích neumírají jen na přejezdech, často je vlak srazí, když trať přechází v místech, kde nemají co dělat. I v tomto případě ale zemřelo méně lidí než předloni, potvrzuje náměstek šéfa Drážní inspekce Jan Kučera.

„Vlaky v kolejišti usmrtily zhruba o dvacet osob méně než v předchozím roce. Bohužel se ale nedá mluvit o nějakém velkém úspěchu, neboť za posledních pět let je to druhé nejhorší číslo v počtu sražených osob,“ upozorňuje Kučera.

Igor Maňour, Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme