Na konferenci ODS představila své plány na dalších 10 let

Programová konference ODS skončila. Strana na ní představila své priority na dalších deset let. Občanští demokraté chtějí v budoucnu hlavně bojovat se zadlužováním státu a držet na uzdě dluh veřejných rozpočtů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Langer na ideové konferenci VIZE 2020 v Brně | Foto: Tomáš Adamec

Dokument Vize 2020 je ale zatím jen programovým výhledem, nejde ještě o předvolební program strany, potvrdil místopředseda ODS Ivan Langer. Program by měl být podle něj podrobnější:

"Toto je ideový dokument a pokud chcete zachovat charakter ideovosti, nutně musíte sáhnout k jisté míře obecnosti. Volební program, to je něco jiného. To je konkrétní recept na danou situaci a ten bude nepochybně velmi konkrétní."

Právě obecnost vyčítají dokumentu političtí rivalové ODS. Podle místopředsedy ČSSD Milana Urbana je Vize 2020 jen prázdným dokumentem. Popravdě se v něm prý nepíše, co ODS opravdu zamýšlí, řekl Urban v České televizi:

"Když bych si vzal tlumočníka a snažil se přeložit některé ty výroky, tak tam je například napsáno: ,Zdravotnictví jako konkurenční výhoda.' Když to přeložím, znamená to poplatky a privatizace nemocnic. ,Pružný pracovní trh.' Zcela jistě to znamená výpověď bez udání důvodů. Když přeložím výrok ,vzdělání - cesta k úspěchu', podle mého názoru to znamená školné na vysokých školách."

Poněkud smířlivější je místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek, který v České televizi uvedl, že mu vadí určitá obecnost dokumentu. Přesto v něm našel body, které jsou jeho straně blízké:

"Konečně ODS jasně řekla, jakým způsobem chce postupovat v řešení veřejných financí, jakým způsobem chce postupovat v zastavení zadlužování České republiky a dokonce vytyčila trajektorii. To je pro nás velmi pozitivní signál. Bohužel v řadě dalších oblastí jsou ty cíle a postupy velmi obecně formulované, takže překlad může být velmi různý."

Jitka Malá, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme