Na kongres ODS dorazilo méně delegátů než dříve. Podle Fialy se ale strana s krizí už vyrovnala

Pro letošní volební kongres si Občanská demokratická strana vybrala ostravský hotel Clarion. Strana si v minulých letech sáhla na pověstné politické dno a mimo jiné se potýkala i s finančními problémy, teď se jí prý začíná dařit lépe.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Fiala obhájil post předsedy ODS a přijímá gratulace

Petr Fiala obhájil post předsedy ODS a přijímá gratulace | Foto: Filip Jandourek

Ještě na posledním kongresu ODS bavil poslanec Petr Bendl společnost hrou na kytaru, letos si ji s sebou ani nevzal. I to ukazuje, že se nálada na kongresech občanských demokratů v posledních letech mění.

Ten letošní hostí ostravský hotel Clarion, delegáti ODS mají k dispozici jídlo a pití. Samozřejmostí je káva a čaj, stejně jako drobnější občerstvení. K obědu a večeři bylo možné vybrat si ze tří jídel. Alkohol si v místním baru ale musí všichni platit sami.

„Volba kongresu v regionu má dvojí důvod. Jeden samozřejmě je ten, že je to tady lacinější než v centru Prahy, druhá věc je také to, že má smysl s kongresy putovat po republice,“ vysvětlil nově zvolený místopředseda strany Martin Kupka, proč si letos občanští demokraté vybrali právě tento ostravský hotel. Náklady na současný kongres ale podle něj zatím nejsou vyčíslené.

27. kongres ODS, Ostrava, Petr Bendl | Foto: Filip Jandourek

'Už žádné předvádění'

A zatímco dříve na sjezdy ODS jezdilo okolo tisíce členů, na tom aktuálním jich je zhruba pět set. Podle poslance strany Petra Bendla se atmosféra na kongresech odvíjí i od jednotlivých předsedů. Řekl také, že strana má za sebou finančně těžké období a i to se na setkáních odrazilo.

„Pro nás každého účastníka vyjde ten víkend tady na několik tisíc korun. Řekněme, že to vychází kolem 5 tisíc korun. Samozřejmě si sami musíme zaplatit hotel,“ poznamenal. Strana zkrátka podle Bendla začala šetřit, kde se dá.

27. kongres ODS, Ostrava | Foto: Filip Jandourek

To, stejně jako vyšší příspěvky, potvrdil i poslanec Marek Benda. Popsal i další rozdíly: „Spíš je to chování delegátů. Bývaly kongresy, na které jezdili delegáti, kteří se předváděli tím, kolik mají peněz. To si myslím, že z ODS fakt vymizelo.“

Podle redaktora Hospodářských novin Václava Dolejšího, který sleduje kongresy ODS přes deset let, bývaly dřív mnohem honosnější. Letos se prý po několika letech straně vrátilo sebevědomí a občanští demokraté se odrazili ode dna i v tomto ohledu.

„Opět je to v oblíbené síti Clarion congress hotelů a opět jsme tady viděli kvalitní catering, který ukazuje na to, že strana už není tou partají, která bojuje o holé přežití a není jasné, jestli ještě zítra bude existovat,“ uzavřel Dolejší.

Petr Fiala na kongresu ODS | Foto: Filip Jandourek

Fiala: Zrušíme socialistické experimenty

Dvoudenní volební kongres Občanské demokratické strany skončil v neděli dopoledne. Strana potvrdila v předsednickém křesle Petra Fialu. Ve vedení se nově objevily i dvě ženy.

Staronový předseda občanských demokratů Petr Fiala v závěrečném proslovu zopakoval, že strana je připravená vrátit se do vlády. „Zrušíme všechny socialistické experimenty, které omezují svobodu pracovitých lidí v České republice a ohrožují dobrou budoucnost České republiky.“

Fila dodal, že se ODS už vyrovnala s krizí, kterou zažívala v posledních letech, a to ve smyslu ztráty důvěry voličů i finančních problémů. Delegáti dnes vybírali členy výkonné rady a rozhodčí komise. Přijali také závěrečné usnesení, které určí směřování strany v dalších letech. Další volební kongres ODS by měl být za dva roky.

Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme