Na kongresu ODS se napjatě očekává vystoupení prezidenta Klause

Volební kongres Občanské demokratické strany zahájil v pražských Vysočanech svůj druhý den. Očekává se na něm hlavně debata o prohraných krajských a senátních volbách. Dopoledne by měl delegáty oslovit i prezident a čestný předseda ODS Václav Klaus.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus u Ústavního soudu | Zdroj: ČTK

Projev prezidenta se očekává jako druhý bod programu, a to po zprávě premiéra a předsedy ODS Mirka Topolánka, který se vrátil k fungování strany i k prohraným říjnovým volbám.

Topolánek zopakoval, že prohru v hlasování do třetiny Senátu a krajských zastupitelstev zavinily nejednost, nesrozumitelnost a nevěrohodnost strany. Delegáty oslovil s žádostí o změny v ODS, které podle něj nemají alternativu.

"Musíme se vrátit k důslednému uplatňování politiky ´tvrdé jádro, měkký obal´. Cokoliv jiného by znamenalo zcela jistě a vedlo by nikoliv pouze k dalším porážkám, ale k možnému pádu ODS do totální bezvýznamnosti," prohlásil Topolánek.

Od Václava Klause se čekají zásadní slova, v poslední době se totiž znovu projevily některé názorové rozpory se současným vedením strany, kterou zakládal. Nesouhlasí například s postojem premiéra Topolánka, který se v neděli střetne v souboji o vedení strany s primátorem hlavního města Pavlem Bémem, k Lisabonské smlouvě a dalšímu směřování Evropské unie.

Prezident veřejnost a stranické kolegy několik týdnů napínal, zda možnosti vystoupit na kongresu využije. Klaus dříve naznačil i možnost, že stranu opustí a podpoří euroskeptický politický subjekt. Přijet by dnes do Vysočan měli i šéfové obou menších stran vládní koalice Martin Bursík (Strana zelených) a Jiří Čunek (KDU-ČSL).

V pátek večer delegáti sjezd zahájili debatou o změnách stranických stanov, na žádné se ale neshodli. Mandát předsednictva tak zůstává klasicky na dva roky a nebude se zjednodušovat ani způsob, jak vyloučit z ODS členy strany.

Veronika Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme