Na kontech pro Asii už je 185 miliónů korun

Další miliony korun posílají Češi na pomoc jihovýchodní Asii zničené přírodní katastrofou. Na kontech humanitárních organizací je takřka 185 milionů korun. Prostřednictvím dárcovských SMS získaly ADRA a Člověk v tísni na 48 milionů korun. Kromě okamžité pomoci začínají společnosti připravovat také dlouhodobé projekty. Například ADRA se domluvila s Thajskem, že zaplatí výstavbu stovky lodí pro tamní rybáře. Česká katolická charita začíná sčítat peníze vybrané při tradiční Tříkrálové sbírce. Asie by od ní mohla získat kolem 20 milionů korun. Další peníze vynesly koncerty například v pražské Lucerně a brněnské katedrále Sv. Petra a Pavla.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

improvizovaná škola na Srí Lance

improvizovaná škola na Srí Lance | Zdroj: ČTK

Mnoho dětských domovů se zapojí do internetové aukce. Peníze za výrobky dětí dostanou postižené oblasti. Humanitární organizace kromě okamžité pomoci rozjíždějí také dlouhodobější projekty.

Humanitární organizace ADRA Česká republika dnes dostala potvrzení od Thajska, že se zapojí do projektu výstavby nových lodí pro postižené rybáře. "Jedná se v tuto chvíli o sto lodí, které by prostřednictvím české ADRY a z finančních prostředků české Adry mohly být poskytnuty místním rybářům," vysvětluje Vízěslav Wurst z organizace ADRA. Lodě postaví thajské firmy, Česko poskytne peníze, "Už je tam nasmlouvána organizace, která ty lodě bude dělat. Tím, že ty lodě budou stavět místní lidé, už se na něčem podílí, dostávají práci, jejich čas je smysluplně využitý a pomáhají zase dalším."

Přesné náklady na projekt bude znát ADRA během dneška. Peníze půjdou z příspěvků, které Češi poslali na účet Adry nebo prostřednictvím SMS. Zapojit se mohou i česká města. "Města v České republice, pokud by měla zájem, mohou se s námi spojit a my jim zaručíme, že ta loď ponese jméno jejich města."

Společnost Člověk v tísni se soustředí na Srí Lanku. Peníze chce dát na výstavbu bydlení, infrastruktury a škol. "Každá organizace se musí soustředit na to, na co má kapacitu a co umí. Společnost Člověk v tísni má velkou zkušenost se školstvím. Na Srí Lance už existuje seznam škol, které byly úplně zničeny, částečně zničeny. Člověk v tísni si zažádá o seznam těchto škol a my pak můžeme pracovat dlouhodobě nejenom na obnově, ale začít tam i znovu učit," vysvětluje Lenka Vítková. Školní rok začíná na Srí Lance příští týden.

Dnes poprvé od prosincové přírodní katastrofy se naopak žáci v řadě zdevastovaných měst Indonésie vydali do školy. Tamní úřady chtějí obnovit školní docházku co nejrychleji, aby děti vrátily do běžného života. Dnešní vyučování však mělo k normálu daleko. Počítali se chybějící studenti a učitelé a ve třídách zněly modlitby za mrtvé. Mnoho vzdělávacích zařízení nezačalo s učením, využívají se totiž jako provizorní přístřeší pro občany, které zemětřesení či ničivé vlny připravily o domov. Další školní budovy v Indonésii byly zcela zničeny.

Markéta Kaclová, Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme