Na kybernetické útoky si posvítí speciální komise, budou v ní policie i tajné služby

Česko musí počítat s dalšími internetovými útoky nejrůznějšího stupně nebezpečnosti. Na svém mimořádném jednání se na tom shodla Rada pro kybernetickou bezpečnost, která zároveň zřídila speciální komisi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ikony na monitoru

Ikony na monitoru | Foto: stock exchange

Její členové by měli shromažďovat informace o útocích a radit, jak jim předcházet.

Od začátku minulého týdne napadali neznámí útočníci některé tuzemské zpravodajské servery, weby bank a dalších institucí.

Využívali přitom takzvané DDoS (Distribued Denial of Service - odepření služby provedené distribuovaným útokem).

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Květy Moravcové k plánované prevenci před kybernetickými útoky

Podle ředitele Národního bezpečnostního úřadu Dušana Navrátila byly útoky z minulého týdne velmi dobře připraveny.

"DDoS útok není příliš sofistikovaný, ale ten způsob, jakým útoky byly prováděny, jak byly časovány, jakou dobu trvaly, na jaké subjekty byly podniknuty, to bylo skutečně velice sofistikované," uvedl Navrátil.

Smyslem útoků byla zřejmě jejich medializace. "Není vyloučeno, že došlo k testování českého státu nebo nějaké zkoušce někoho," dodal šéf NBÚ.

Rada pro kybernetickou bezpečnost řeší útoky na české weby

Číst článek

V nové komisi jsou zástupci policie, tajných služeb nebo soukromých firem, na které internetoví piráti zaútočili.

Pravděpodobnost, že se podaří vypátrat autora hackerských útoků na zpravodajské weby a internetové stránky bank, je ale malá, připustil Navrátil po jednání Rady pro kybernetickou bezpečnost.

„Jejím úkolem je vyhodnotit zkušenosti z těchto kybernetických útoků, analyzovat data, která se nám podařilo získat, a říci, jaká data je pro budoucno nutno zabezpečovat a vytvořit odporučení státní správě a ostatním, jak lépe zabezpečit své informační systémy.“

V komisi jsou zástupci policie, tajných služeb nebo soukromých firem, na které minulý týden internetoví piráti zaútočili. Komise by se měla sejít vždy, když dojde k nějakému většímu útoku, nejpozději ale za měsíc.

Květa Moravcová, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme