Na léčbu drogově závislých chybí minimálně 70 milionů korun

Nový protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, který byl dnes jmenován, chce přesvědčit politiky, aby se problematika boje proti drogám dostala i do programového prohlášení vlády. Vobořil také plánuje zlepšit komunikaci mezi jednotlivými ministerstvy, institucemi a nevládními organizacemi. Jeho cílem je snížit počet uživatelů heroinu a marihuany a omezit užívaní tabáku a alkoholu u dětí a mladistvých. Podle něj ale na prevenci a léčbu drogově závislých chybí minimálně 70 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

narkoman, jehla, drogy (ilustrační foto) | Foto: Free Stock Photos

Vobořil chce přesvědčit nový kabinet Petra Nečase, aby dal na prevenci více peněz. Předchozí vlády podle něj totiž seškrtaly rozpočet, ze kterého se hradila prevence a léčba, ze 150 na 82 milionů korun.

„Znamená to, že se škrtalo nejen v poslední době, ale i v době ekonomického růstu. Všechna zařízení, která se léčbou a prevencí zabývají, jsou téměř krachující, některá již neexistují, protože byla zavřena k 1. lednu a pokud to takto bude pokračovat, celá situace se ještě prohloubí. V tuto chvíli na léčbu a prevenci chybí minimálně 70 milionů korun,“ říká Vobořil.

Vobořil chce v této oblasti také zpřísnit legislativu. Na rizika užívaní alkoholu u dětí upozorňuje i Stanislava Pánová z ministerstva zdarovotnictví:

„Například alkoholismus způsobuje i řadu dalších postižení jiných orgánových systémů. To představuje do budoucna obrovské náklady na zdravotní péči, které jsou skryté, protože pacienti alkoholici čerpají nejen péči psychiatrickou, ale i péči interní, gastroenterologickou a další.“

Jan Piroch, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme