Na léky mají kvůli lepší kontrole přibýt kolky. Lékárníkům se to nelíbí

Léky budou chráněné kolky - stejně jako alkohol nebo cigarety. Evropská unie chce nařízením zabránit padělkům léků. Českým lékárníkům se ale opatření nelíbí, podle nich kolky jen zvednou ceny levnějších prášků, píše Deník.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky, prášky, ibalgin, lékárna | Foto: Fotobanka Unsplash

Padělky léků jsou k dostání hlavně na internetu. Díky kolkům, které budou na každé krabičce, se ale léky dostanou pod větší kontrolu. To vítá Česká asociace farmaceutických firem.

Lékárny si nový systém vyzkouší v pilotním provozu od února. Jak píše regionální Deník, běžně by měly být kolky na každém balení zhruba za dva roky.

Pro Česko zbytečné?

Čeští lékárníci ale považují nařízení za zbytečné a drahé. Podle nich možná systém pomůže zemím, které nemají tak dobře propracovaný systém dodávek a výdeje léků, jako je v Česku. Upozorňují ale, že v českých lékárnách se zatím žádný padělek neobjevil a na internetu budou falešné léky k dostání i dál.

Kvůli kolkům přitom podle lékárníků zdraží nejlevnější a nejběžnější přípravky. Samy lékárny si zase budou muset pořídit speciální program a čtečky.

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme