Na letišti opět britští úředníci

Bez problémů odletěli dnes do Velké Británie všichni cestující, a to i přesto, že od rána opět působí na ruzyňském letišti britští imigrační úředníci. Ti se do odbavovací haly vrátili po čtrnácti dnech, protože vzrostl počet žadatelů o azyl ve Spojeném království. Do Británie zatím odletělo 5 letadel, další dvě budou vypravena ještě večer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupci Českého helsinského výboru jsou šokováni obnovením kontrol cestujících na Britské ostrovy. Naše vláda měla podle nich trvat na tom, že kontroly na letišti budou časově omezeny a nebudou se opakovat. Jak upozornil Petr Bílek, zástupce ředitelky Českého helsinského výboru, chystají se ve středu na Ruzyni na kontroly dohlížet. Dohodl se na tom s britským velvyslanectvím. "V tuto chvíli jsem s výsledky jednání s britskou stranou spokojen." Jak dále Bílek uvedl, Český helsinský výbor po středě situaci znovu vyhodnotí a podle vlastního návrhu vybere další den, kdy bude kontrolám na letišti přihlížet. "Myslím, že to nebude problém," dodal.

Kontroly se nelíbí také Romům, kteří jsou nejčastějšími žadateli o azyl. Prezidenta Mezinárodní romské unie Emila Ščuku neuspokojuje ani přihlížení členů Českého helsinského výboru. Podle vlastních slov jej považuje jen za "nálepku" bez možnosti zasáhnout.

Mluvčí britského velvyslanectví v Praze Zbyněk Havránek ale tvrdí, že v žádném případě nejsou kontroly diskriminační. "Legitimní návštěvníci Spojeného království jsou vítáni a zjistí, že předběžná kontrola usnadní jejich příjezd do Británie. Cestující, kteří neprojdou předběžnou kontrolou, budou moci znovu požádat o vstup na britském velvyslanectví v Praze."

Podle předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody česká vláda umožněním předběžných kontrol nevhodně řeší vnitropolitický problém Velké Británie. Svoboda je jednoznačně pro standartní způsob řešení na hranicích s Velkou Británií, byť je to podle jeho názoru komplikované a dražší: "Podle mezinárodních dokumentů o občanských a politických právech každý může opustit kteroukoliv zemi včetně vlastní, ale nikdo nemá právo na vstup do jakékoliv země kromě země vlastní včetně Velké Británie, takže proti kontrolám na hranicích a přechodech do Velké Británie nic nenamítáme."

Vláda by se podle poslance parlamentu Zdeňka Škromacha (ČSSD) nebránila ani imigračním kontrolám dalších států. Škromach tak dnes reagoval na iniciativu jednoho z bývalých zlínských zastupitelů, který požádal kanadskou ambasádu o zavedení kontrol místo dosavadní vízové povinnosti. Zřízení kontrol považuje za výsostné právo každé země, iniciativu soukromých osob však vláda podporovat nemůže.

Podle mluvčího britského velvyslanectví v Praze Zbyňka Havránka se opět jedná o dočasné opatření. "Nové žádosti o azyl v posledních dnech však ukázaly, že je nezbytné, aby Británie kontroly obnovila jako důkaz toho, že nehodlá tolerovat zneužívání svého azylového systému." Velká Británie postavila své imigrační úředníky na Ruzyňské letiště poprvé 18. července. Po třech týdnech kontroly skončily.

Romové považují znovuzavedení kontrol na ruzyňském letišti za diskriminaci. Českému rozhlasu to řekl romský předák Štefan Ličartovský. To, že dnes odletěli do Británie všichni cestující bez problémů je podle Ličartovského kvůli tomu, že necestoval žádný Rom. Proti obnovení kontrol jsou Romové podle něj připraveni demonstrovat.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Helena Šulcová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme