Na Letné se začalo s ražbou tunelu Blanka

Ražbou tunelů od Letné směrem do Tróje pokračuje výstavba vnitřního pražského okruhu. Celková délka tunelu Blanka bude pět a půl kilometru a spojí Střešovice, Letnou a Tróju. Stavbu v loňském roce zkomplikovaly propady půdy v parku Stromovka, a proto stavbaři museli začít s ražbou tunelu i z Letné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tunel | Foto: Jan Rosenauer

"Abychom dodrželi termíny, které máme s magistrátem smluvené, tak si musíme pomoci s protiražbou z Letné. Pokud vše půjde podle předpokladů, tak přibližně v únoru by měly být propojeny tunely z Letné a z Tróje. Stavba by celkově měla být uvedena do provozu v listopadu roku 2011," vysvětlil stavbyvedoucí Miroslav Padevět.

Podzemní odstřely se budou provádět jen mezi 6 a 21 hodinou. Neměly by proto obyvatele Letné nijak omezit. Ohrožena není ani statika domů.

Při zahájení prací primátor Prahy Pavel Bém zdůraznil, že tunely v budoucnu zlepší životní prostředí v několika pražských čtvrtích: "Jedná se o ekologickou stavbu, která bude dramaticky snižovat emise oxidu uhlíku, oxidu dusíku, pevných látek a zplodin ve vzduchu, který v Praze dýcháme. Je realitou, že tato stavba dostává auta pod zem a chrání zhruba 300 tisíc obyvatel v rezidenčních čtvrtích."

Tunelový komplex Blanka bude mít ve výsledku 5 a půl kilometru a je v současnosti největší podzemní stavbou ve střední Evropě. Náklady na stavbu se vyšplhají na 25 miliard korun.

Přečtěte si také:
Magistrát zvažuje výstavbu dalšího tunelu
Vybraní studenti nahlédli do tunelu Blanka
Občané Prahy se bouří proti plánované větrací šachtě tunelu Blanka
Bývalého primátora Berlína zaujala stavba tunelového komplexu Blanka
V pražském parku Stromovka se objevil nový kráter

Jan Herget, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme