Na letošní Forum 2000 znovu zavítá Chodorkovskij nebo exprezident Malediv

Vedle monackého knížete Alberta II. a bývalého rakouského prezidenta Heinze Fischera by měli na letošní 21. ročník mezinárodní konference Forum 2000 dorazit také ruský podnikatel a opoziční politik Michail Chodorkovskij nebo bývalý prezident ostrovního státu Maledivy Muhammad Našíd. Hlavním tématem říjnových debat v Praze a dalších českých městech bude to, jak posílit demokracii v nejisté době.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někdejší ruský oligarcha a později nejznámější vězeň Michail Chodorkovskij vystoupil v Praze už na 18. ročníku konference Forum 2000 | Zdroj: ČTK

Pořadatelé už začátkem července informovali, že by do Česka měli dorazit Albert II., Fischer, saúdskoarabská aktivistka za práva žen Manal Šarífová nebo britský filozof a politolog Roger Scruton. Na programu bude několik desítek přednášek a diskusí. Hlavní část konference se uskuteční na pražském Žofíně a v Goethovu institutu.

Letošní ročník se má zabývat výzvami, před kterými stojí současný demokratický svět. „Bude se zabývat nejen hrozbami ze strany autoritářských režimů, jaké momentálně vládnou v Rusku, Číně či ve Venezuele, ale zejména alarmujícím oslabováním demokracie zevnitř ve svobodném světě,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel pořadatelské Nadace Forum 2000 Jakub Klepal.

Bez Dubčeka by nebyl Gorbačov, řekl na Foru 2000 Michail Chodorkovskij

Číst článek

Konference je otevřená pro veřejnost, která má na akce přístup zdarma. Je ale nutné se předem zaregistrovat, což bude možné od 1. srpna do 29. září, nebo do naplnění kapacity.

U zrodu konference Forum 2000 stáli v roce 1997 tehdejší český prezident Václav Havel, spisovatel Elie Wiesel a japonský filantrop Jóhei Sasakawa. Jejich záměrem bylo poskytnout prostor osobnostem z nejrůznějších oborů k analýze výzev nového tisíciletí. Konference se koná pravidelně na podzim, loni se jí zúčastnil mimo jiné tibetský duchovní vůdce dalajlama.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme