Na Liberecku se zvedají hladiny řek. Hasiči hlídají situaci

Vytrvalý déšť zvedá hladiny řek na Liberecku. Druhý povodňový stupeň platí na potoce Řasnice, který protéká městem Frýdlant.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bouřka.

Bouřka. | Foto: public domain

Podle starosty Dana Ramzera se voda zatím drží v korytě. Místní hasiči od ranních hodin hlídají situaci a řešili zatím pouze kanalizaci, která se vlivem deště zaplnila a vytekla do města.

Obyvatelé Frýdlantska jsou zatím bez problémů. Nicméně déšť neustává a voda v řekách stoupá. Lidé mají strach, aby se neopakovaly srpnové záplavy.

Meteorologové však očekávají, že v nejbližší době by mohla třetí povodňový stupeň překročit Řasnice ve Frýdlantě a Mandava ve Vansdorfu. Například v povodí Labe ale vodohospodáři zatím nějaké vzestupy hladin nepředpokládají.

Vytrvalý déšť zasáhne i Vysočinu

„Máme dosaženy pouze první stupně povodňové aktivity. Srážky sice potrvají celý den, ale předpokládám, že to zůstane pouze v prvních stupních povodňové aktivity,“ potvrdil Pavel Jansa z vodohospodářského dispečinku Povodí Labe.

První povodňový stupeň už je i na Lužické Nise v Hrádku nad Nisou na Liberecku. Voda povážlivě stoupá i na řece Jeřici v Chrastavě. Chrastavsko a Hrádecko společně s Frýdlantskem byli nejpostiženějšími oblastmi při srpnových povodních.

Podle aktuální informace se řeka v Hrádku nad Nisou před malou chvílí začala vylévat z břehů. Město se potýká s velkými problémy, protože řeka se zaplňuje už při poloviční hladině vody. Koryto je totiž plné nánosů ze srpnových povodní.

Krizový štáb v Hrádku nad Nisou je opět po měsíci v pohotovosti. Stav Lužické Nisy dosahuje 187 centimetrů s průtokem vody více než 45 metrů krychlových za sekundu. Podle meteorologů by ještě dnes hladina Lužické Nisy mohla dosáhnout druhého povodňového stupně. Na Liberecku by mělo do zítřejšího dne spadnout až 90 milimetrů srážek. Podle starosty Martina Půty policie řeku a potoky monitoruje.

Kromě severních Čech dnes zasáhne vytrvalý déšť zasáhl i Vysočinu. Voda by tentokrát neměla páchat žádné škody.

„V oblasti Českomoravské vrchoviny a severních Čech lze očekávat dosažení prvních a ojediněle druhých stupňů povodňové aktivity, které neznamenají působení škod. Voda by se neměla významněji rozlévat, měla by zůstat v tocích,“ uvedl meteorolog František Šopko.

Naděžda Hávová, Martin Pařízek, Eva Malá, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme