Na Litoměřicku byly objeveny jedovaté bifenyly

Některá místa v Litoměřicích údajně zamořily polychlorované bifenyly. Jedy pronikly po povodni do půdy na Střeleckém ostrově. Odborníci nevylučují, že se vyskytují i na dalších místech, například na Písečném ostrově, kde se nachází koupaliště. Městský úřad zatím nehodlá kontaminované území uzavřít. Doporučuje ale lidem, aby se na ostrovech nezdržovali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Labe postupně opadává

Rozbory, které pro okresní úřad a jeho krizový štáb prováděl EkoChem, potvrdily přítomnost této látky na jednom ze tří zkoumaných míst na pozemcích pod litoměřickým mostem.

Vedoucí referátu životního prostředí okresu Vladimír Drož nám k tomu řekl: "První průzkumy potvrdily zvýšený obsah polychlorovaných bifenylů v lokalitě Střeleckého ostrova. Referát životního prostředí v současné době hledá cestu, jakým způsobem tuto záležitost řešit, ale nemáme v tomto okamžiku v ruce žádné metody ani postupy, které bychom mohli navrhnout nebo doporučit."

Město podle místostarosty Antonína Terbra zatím nehodlá kontaminované území uzavřít. Vzorky se odebíraly také z oblasti u Lovochemie Lovosice a u koželužny v Železticích, kde jsou stará kalová pole. Tam však kontaminovaná půda zjištěna nebyla. Podrobnější analýza bude k dispozici později. Zatím nikdo neví, odkud látka pochází.

Polychlorované bifenyly jsou nebezpečné lidskému zdraví. Poškozují imunitní a hormonální systém. Od roku 1984 se nesmějí vyrábět, stále se však používají v transformátorech, které jimi byly dříve plněny.

Markéta Kaclová, Miroslav Zimmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme