Na Litoměřicku se objevily dva případy žloutenky typu A

Nákazu žloutenkou typu A zaznamenali hygienici v Mastířovicích na Litoměřicku. Dva mladí muži, u kterých se onemocnění prokázalo, jsou teď hospitalizováni na infekčním oddělení nemocnice v Mělníku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tekoucí voda | Foto: Jan Rosenauer

Litoměřičtí hygienici nyní pátrají po další možných případech, a musí tak vyšetřit až 90 osob, se kterými přišli nemocní do kontaktu. Onemocnění se objevilo v romské komunitě, která tvoří v Mastířovicích většinu. Důvodem jsou zřejmě nevyhovující hygienické podmínky.

Kromě desinfekce přistoupí zdravotníci i k dalším opatřením. "Budeme provádět mimořádné očkování, ale to se bude týkat pouze těch, kteří jsou takzvaně vnímaví. To znamená, že nebudou očkování ti, kteří už onemocněli," upřesnila litoměřická epidemioložka Ladislava Matějíčková.

Virus žloutenky typu A je vylučován stolicí a zdravý člověk se může nakazit tím, že si ho pomocí rukou přenese do úst. Onemocnění je proto označováno jako "nemoc špinavých rukou". Na Litoměřicku se naposledy vyskytlo předloni.

Miroslav Zimmer, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme