Na rektorátu v Brně vybuchla v autě tlaková lahev. Dva lidé jsou zranění

Ve vnitrobloku rektorátu Masarykovy univerzity v Brně na Žerotínově náměstí vybuchla ve čtvrtek po poledni v opravárenském autě tlaková lahev. Výbuch si vyžádal dva zraněné, oba muže záchranná služba převezla do nemocnice. Škoda přesáhne milion korun. Příčinu výbuchu odborníci zjišťují. Podle policie nešlo o teroristický čin. Univerzita nechá budovu v pátek zavřenou.

Brno (Aktualizováno: 15:22 28. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výbuch acetylenové lahve svářečskou dodávku úplně roztrhal, pak shořela. | Foto: Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje

Mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška upřesnil, že v automobile byly dvě kyslíkové lahve a vybuchla jedna z nich. Vůz začal po výbuchu hořet a podle mluvčího se vzňalo i sousední auto. Dodávka, jež explodovala, je naprosto zničená. Podle mluvčího je poškozena část vnitrobloku, například okna nebo fasády i další automobily.

Záchranná služba původně uvedla, že oba muži byli zraněni vážně a že je do nemocnice převezla v kritickém stavu. Podle mluvčího bohunické nemocnice Pavla Žáry ale utrpěli muži jen lehká poranění, jeden tržné, druhý popáleniny.

Budova zůstane zavřená

Podle mluvčí univerzity Terezy Fojtové šlo o vůz firmy, která na budově opravuje výměníkovou stanici. Zraněni byli zaměstnanci firmy.

„Firma, která opravu provádí, měla na dvoře rektorátu zaparkované auto, ve kterém měla svařovací techniku. Došlo k výbuchu lahve," uvedla pro Radiožurnál mluvčí. Dodala, že jen díky tomu, že se neštěstí odehrálo v den státního svátku, nebyli v areálu univerzity skoro žádní lidé.

Budova zůstane v pátek pro veřejnost i pro zaměstnance uzavřená, přistup, budou mít pouze pracovníci provozního odboru, kteří začnou odstraňovat vzniklé škody. „Totálně byly zničeny dva naše služební vozy, poškozena byla fasáda vnitrobloku dvora, jsou vysklená okna minimálně v prvním patře. Odhad škod budeme provádět v nejbližších hodinách," uvedla Fojtová.

Příčinu výbuchu zjišťují jak policisté, tak vyšetřovatelé hasičů. „Budou zajištěny veškeré stopy a vše bude zadokumentováno," uvedla mluvčí jihomoravské policie Štěpánka Komárová.

Více než 20 policistů na místě mimo jiné zabezpečovalo vnější perimetr tak, aby nedošlo k dalším poraněním a aby veřejnost na místo výbuchu nevstupovala. Policisté také řídili dopravu, na necelé dvě hodiny uzavřeli silnici u rektorátu podél budovy na Moravském náměstí. Dopravu to podle mluvčí neovlivnilo, kolony se netvořily. Kolem 15.00 už byl uzavřený jen přilehlý chodník.

„Hlídka pořádkové jednotky městské policie byla při odpolední kontrole Brandlovy ulice přímým svědkem exploze automobilu převážejícího tlakovou lahev. Detonace poranila dvě osoby," uvedl mluvčí strážníků Jakub Ghanem. Doplnil, že hlídka přivolala záchrannou službu a strážníci po dobu zásahu hasičů odkláněli dopravu z okolí rektorátu.

ČTK , Tereza Kadrnožková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme