Na maturitu v učilišti Ohradní dorazili student i komisař v kraťasech a plážové košili

Přesně v osm hodin museli být ve třídě. Chvilku na to před sebe dostali didaktický test z českého jazyka a literatury. Vědomi si toho, že pít sice mohou, na toaletu je ale během zkoušky nikdo nepustí. Svoji nervozitu museli překonat. Znalosti stovky tisíc maturantů začal podruhé v historii prověřovat stát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matematická učebnice | Foto: Fotobanka stock.xchng

Ředitel pražského učiliště Ohradní Karel Dvořák přišel do školy už v šest ráno.

V tu dobu se nejspíš budili i jeho žáci, nervózní ze zkoušky dospělosti pod dohledem státu.

Přestože chlapce prosil, aby přišli slušně oblečení, jeden do třídy dorazil v kraťasech a plážové košili.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Kláry Bílé v Odpoledním Radiožurnálu

Když se ale v podobném úboru objevil v ředitelně i maturitní komisař, mávl nad oblečením rukou. Společně šli rozbalit modrou bednu se zadáním testů.

Vladimír i Martin dostali didaktický test z českého jazyka přesně ve čtvrt na devět ráno, stejně jako dalších 100 tisíc maturantů.

Na test měli hodinu, během ní museli odpovědět na 32 otázek. V dalších dnech stát maturanty prověří z cizích jazyků a matematiky. Ředitel Karel Dvořák ale věří, že jeho žáci u zkoušky obstojí.

Letošní změny

Druhý ročník státních maturit provází několik novinek. Například se mění pořadí zkoušek – nejdříve studenti skládají písemnou, až pak ústní část. Testy také kvůli objektivnějšímu hodnocení opravují učitelé z jiné školy.

Více než sto tisíc středoškoláků skládá pod dohledem státu maturitu

Číst článek

Více školáků tak ale může u zkoušky dospělosti propadnout. Pozitivní pro ně je, že pak opakují jen tu část zkoušky, u které neuspěli. Loni u maturity propadlo téměž 15 procent zkoušených.

Oproti slibům ministerstva školství mají školy kvůli státní maturitám stále velké výdaje. Za tonery do tiskáren a tisk zaplatí desítky tisíc.

Při státních maturitách se kontrolují i tužky studentů

Číst článek

Státní maturity letos podle odhadů přijdou stát na 207 milionů, celkově od začátku stály státní kasu téměř miliardu korun.

Klára Bílá, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme