Na MFF v Karlových Varech se naplno rozbíhají filmové projekce

Na mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, jehož 44. ročník včera odstartoval, se dnes naplno rozběhly filmové projekce. Světovou premiéru má dnes například Formanův snímek Dobře placená procházka. Návštěvníci letošního ročníku také mohou zaznamenat několik novinek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hotel Thermal | Foto: Tomáš Adamec

Každodenním koloritem pro fanoušky stříbrného plátna jsou fronty na lístky. K dispozici je jim 24 pokladem, nejvíce z nich je u hotelu Thermal. Možností, jak získat vstupenky, přitom mají návštěvníci filmové přehlídky několik. Mohou využít klasický prodej, mobilní telefony anebo letošní novinku - internet. Nebo například také festivalový pass - s ním vyjdou lístky levněji.

Prezident festivalu Jiří Bartoška navíc zdůraznil, že ceny za vstupenky se letos neměnily. "Když se pořád hovoří o finanční krizi, tak vstupné zůstává stejné. Takže lidi, kteří přijíždějí, vědí, že za tolik a tolik peněz dostanou tu a tu možnost vidět tolik filmů denně. Myslím si, že je to dobře, protože festival by neměl na těchto věcech vydělávat. Měl by naopak umožnit lidem, aby ty bijáky viděli," uvedl Bartoška. Z každého prodaného lístku věnují organizátoři na pomoc obětem ničivých povodní jednu korunu.

Služby se na karlovarském filmovém festivalu vůbec zlepšují. Zázemí ve stanovém městečku dostalo nový kabát. A na nejfrekventovanějších trasách je k dispozici internetové připojení.

Zatím ale nepřibyl ani jeden nový projekční sál. Původně se mělo promítat v nové multifunkční aréně, ale uvedou tam jen film Tobruk Václava Marhoula, říká Jiří Bartoška:

"Ta nová víceúčelová hala z technických důvodů ještě není letos ještě připravena. Nechtěli jsme riskovat, že by došlo k nějakým technickým kolapsům. Takže příští rok by už tato změna měla nastat."

Prvním snímkem bojujícím letos o Křišťálový globus bude dánský film Potlesk. Podle umělecké ředitelky přehlídky Evy Zaoralové je debut režiséra Martina Zandvlieta sugestivním portrétem herečky, kterou alkohol připravil o všechno.

Světovou premiéru má dnes na mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech snímek režiséra Miloše Formana nazvaný Dobře placená procházka. Jedná se o filmové zpracování hry, kterou nastudoval se svými syny v pražském Národním divadle.

Francouzský režisér Patrice Chéreau uvede dnes v rámci své pocty snímek Poraněný člověk. Odpoledne se očekává první velký zahraniční host - přijede slavná francouzská herečka Isabelle Huppertová, která doprovodí soutěžní film Villa Amalia a v neděli převezme čestný Křišťálový globus.

Karlovarský festival je opět přístupnější i divákům se zdravotním postižením

Velkou část z 230 filmů, které letos festival nabízí mají možnost navštívit i diváci se zdravotním omezením. Sluchově postiženým festival vychází vstříc otitulkováním vybraných českých filmů, pohybově omezeným návštěvníkům slouží už po osmé speciální servis Kina bez bariér.

Podle koordinátorky projektu Jany Gabrielové je servis pro handicapované klienty nadstandardní: "Já si troufám říct, že poskytujeme úplně stejný servis jako třeba bude mít Antonio Banderas. Náš servis je úplně stejně VIP jako pro filmové star."

Po zaregistrování na přepážce v hotelu Thermal budou zdravotně postiženým divákům poskytnuty volné vstupenky na jednotlivá filmová představení, a to i pro jejich doprovod. Tím však služby projektu Kina bez bariér nekončí.

"Poskytujeme dopravu po Karlových Varech a okolí. Klientovi vytipujeme i volnější program po představeních. Já myslím, že poskytujeme full service," doplňuje Gabrielová. Podrobnější informace jsou k dispozici na www.kinobezbarier.cz nebo knd.cz.

Podrobné informace o Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech najdete na speciální webu FILMŽURNÁL.

Filmžurnál, to je také festivalové vysílání Českého rozhlasu 1. V Karlových Varech si ho můžete naladit na frekvenci 102,6 FM anebo poslechnout přes internet.

Přečtěte si také:
Začal filmový festival v Karlových Varech. První ocenění získala Eva Zaoralová
V Karlových Varech začíná 44. filmový festival
Filmžurnál opět na festivalu v Karlových Varech
Zítra začíná 44. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech
Páteční téma: Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech
Přípravy na karlovarský Mezinárodní filmový festival vrcholí
Skláři dokončili Křišťálové glóby pro karlovarský MFF

Petr Doležel, Katka Brezovská, Eva Rajlichová, Petr Benetka, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme