Na ministerstvo pro lidská práva nejsou peníze, vzkazuje Romům Schwarzenberg

Samostatné ministerstvo pro lidská práva si Česko v době škrtů nemůže dovolit, vzkázal ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg břeclavským Romům. Ti se s žádostí o obnovení tohoto úřadu obrátili na Nečasovu vládu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

TK TOP 09, která představila své kandidáty na hejtmany pro krajské volby 2012, Karel Schwarzenberg | Foto: Filip Jandourek

K případu místního chlapce, který si vymyslel napadení Romy, se vyjádřil i ombudsman Pavel Varvařovský. Podle něj je to sice mediálně zajímavá kauza, reálný problém ale není tak závažný.

Zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková si myslí, že případ slušné Romy poškodil.

Reagují tak na případ těžce zraněného chlapce z Břeclavi, který nejprve tvrdil, že jej zbili místní Romové. Jeho oznámení vyvolalo ve městě napětí mezi většinovou populací a romskou komunitou a vedlo i k několika protestním pochodům. Až později se ukázalo, že si chlapec vše vymyslel a zranění si způsobil sám při pádu z výšky.

Několik romských sdružení proto kvůli případu požádalo premiéra Petra Nečase o vznik zákona, který by umožnil trestně stíhat původce smyšlených případů namířených proti Romům, a také obnovení funkce ministra pro lidská práva.

Jana Zemanová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme