Na ministerstvo školství míří petice proti rušení speciálních a praktických škol

Strategie boje proti sociálnímu vyloučení počítá s postupným útlumem speciálního školství. Podle ní by se i děti vyžadující zvláštní péči mohly učit v běžných školách. Proti tomu ale protestují někteří rodiče i učitelé a ředitelé obou typů škol. Na ministerstvo školství putuje petice proti rušení speciálních a praktických škol.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prvňáci

Prvňáci | Foto: Lukáš Milota | Zdroj: Český rozhlas

Speciální a praktické školy jsou určeny například pro děti s lehkou mentální dysfunkcí. Podle kritiků v nich ale končí i žáci, kteří tam nepatří, do velké míry děti z romských rodin. Plán Strategie boje proti sociálnímu vyloučení proto počítá s jejich zrušením a posílením takzvaného inkluzivního vzdělávání.

„Proti inkluzivnímu vzdělávání nikdo nehoruje. Ale styl, jakým se má prosazovat, dokonce i násilně, je naprosto nešťastný. Dostaneme se do situace, kdy spousta dětí bude mít velký problém s tím, aby se vůbec mohla smysluplně vzdělávat,“ říká Jiří Pilař z Asociace speciálních pedagogů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rušení speciálních a praktických škol jsme mluvili v Ozvěnách dne. Hosty byli Jiří Pilař z Asociace speciálních pedagogů a Martin Šimáček, ředitel Agentury pro sociální začleňování

Největší problém je podle něj v tom, že učitelé v běžných základních školách nejsou dostatečně erudováni, aby pracovali ve velkých kolektivech s dětmi, které mají nějaký problém a vyžadují větší individualizaci ve výchově a vzdělávání.

„Strategie sice hovoří o tom, že tam budou různí asistenti a podobně, ale je to takový ideál, který se nebude nikdy realizovat, protože na to nebudeme mít. V ten moment tam budou děti potřebující individuální péči mezi třiceti dětmi, nebudou vědět, o co běží, a budou se permanentně potkávat s neúspěchem,“ zdůrazňuje.

Podle ředitele Agentury pro sociální začleňování Martina Šimáčka chce ale ministerstvo školství dát běžným školám stejně peněz jako speciálním školám.

Učitelé a rodiče společně bojují proti rušení speciálních škol

Číst článek

„Ministerstvo školství právě v této době přepracovává návrh změny systému financování. A ten pamatuje na to, že pokud jsou v praktických školách zvýšené prostředky na vzdělávání nebo na individuální výuku na podpůrné mechanismy práce s dětmi, takové prostředky by měly být k dispozici i běžným školám. Prostě vyrovnat tento hendikep běžných škol hlavního vzdělávacího proudu v tom, že i ony si budou moci sáhnout pro více peněz,“ vysvětluje.

Podle Pilaře z Asociace speciálních pedagogů je uplatnění Strategie boje proti sociálnímu vyloučení odtržené od reality. „Bude stát za tři roky 15 miliard korun. Když si uvědomíme, že v dnešní době školy přišly o rozpočet přes 2 procenta na rok a nemají ani na knížky, je to hodně odtržené od reality,“ zdůrazňuje.

bre, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme