Na ministerstvu se údajně obchoduje s dotacemi na stavby

Úředníci ministerstva pro místní rozvoj si zřejmě za udělení dotací obcím a městům účtovali provize. Část úplatků si úředníci nechávali pro sebe a část peněz putovala do stranických pokladen. Vyplývá to z informací, které zveřejnila Mladá Fronta Dnes. Redaktoři deníku skrytou kamerou natočili rozhovor místostarosty města Kuřimi Davida Holmana a jihomoravského podnikatele Dušana Kubíčka, který mu nelegální systém udělování dotací vysvětlil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

úplatek

úplatek | Foto: Watchtower

Oba muži spolu navázali kontakt, protože se Kubíček nabídl, že městu dokáže dotaci zařídit. Celý systém je prý založen na vzájemném obchodu. Kubíček údajně sežene dotaci a jeho firma za to dostane od města zakázku, na kterou jsou tyto peníze státu určeny. Radnice proto musí zmanipulovat výběrové řízení.

Kubíček také konstatoval, že z jedné udělené dotace se dávají tři procenta na provize. "Podstatná část toho končí v Praze, na ministerstvu a ve stranických kasičkách," řekl podle MfD Kubíček Holmanovi. Podílejí se prý na tom i poslanci. Kubíček v této souvislosti zmínil Vlastimila Ostrého (US-DEU) či Michala Haška (ČSSD). Oba to popřeli.

Když MfD Kubíčka oslovila a oznámila mu, že byl se souhlasem místostarosty nahráván, snažil se svou roli zlehčit. Vše údajně trochu nafoukl, aby vypadal důležitě. Žádnou dotaci by ale ve skutečnosti zařídit nedokázal. Ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU), který resort místního rozvoje řídil do konce léta, tvrdí, že nikdy takový případ nezaznamenal.

Němcův mluvčí Petr Dimun zdůrazňuje, že ministr o žádných úplatcích nevěděl a že informace Dušana Kubíčka nemusí být pravdivé: "My se domníváme, že se jedná o výpověď člověka, který si zvyšoval svou osobní prestiž, osobní hodnotu informecemi, které si vymyslel. Protože nikdo z aktérů, kterých jsme se dotazovali tohoto pána vůbec nezná. A konec konců a ani ministr Němec není vtomto případu osobně zainteresován."

Deník celý případ předal policii. Také ministerstvo nechá celý případ prošetřit. "Text, který zveřejnila Mladá Fronta Dnes, je poněkud nešťastný, protože používá přítomný čas. Při rozhovoru s redaktory jsme byli ujištěni, že se jedná o případy z minulosti. Každopádně pokud dostaneme od redaktorů konkrétní podnět, tak se jím budeme zabývat," řekl Radiožurnálu mluvčí ministerstva František Tlapák.

V momentě, kdy vypukla aféra a šéf rezortu Jiří Paroubek slíbil, že nechá prověřit každou žádost o dotaci za dobu, co je v úřadu, podnikatel Kubíček vzal vše zpět a všem se omluvil. Údajně vše zveličil proto, aby zdůraznil důležitost své osoby.

Bez ohledu na to 40 jihočeských obcí před časem vyjádřilo pochybnost nad praxí udělování státních dotací. Ministerstvo pro místní rozvoj jim ale neodpovědělo.

Milan Kopp, Martin Hromádka, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme