Na mnoha místech je nasněženo: na Šumavě 20 cm

Do jižních Čech se vrátila zima. Velký sněhový příděl dostalo Novohradsko, Českokrumlovsko, Prachaticko a oblast kolem Jistebnice na Táborsku. S bílou nadílkou se musejí potýkat řidiči také v Krkonoších, Orlických horách a v horskýchch oblastech Ústeckého kraje. Na severu Čech je kvůli hustému chumelení značně snížena viditelnost. Silničáři se snaží udržovat komunikace především pluhy a posypem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zasněžená silnice | Foto: Jan Rosenauer st.

Až 20 centimetrů sněhu napadlo v noci na dnešek na Šumavě. Silničáři tam doporučují jízdu se zvýšenou opatrností a zimní výbavou. Bílá nadílka překvapila i v Krkonoších, Orlických horách a v horských oblastech Ústeckého kraje. Na severu Čech je kvůli hustému chumelení značně snížena viditelnost. Horské silnice cestáři udržují pluhy, místy na nich leží vrstva rozbředlého sněhu.

Se sněhem se potýká Novohradsko, Českokrumlovsko, Prachaticko a oblast kolem Jistebnice na Táborsku. Podle dispečera krajské správy silnic Josefa Bicana mají silničáři už od noci všechnu techniku v terénu. Všechny silnice v regionu jsou s opatrností sjízdné, problémy ale mají kamiony. "Problémy s kamiony jsou jako obvykle. Silnice Vimperk-Strážný v oblasti Kubovy huti je sjízdná jedině s řetězy. Další problémy jsou na silnici Prachatice-Volary a obligátně další silnice Volary-Horní Planá tam jsou také problémy. Kamiony nemají zimní výbavu, myslí, že už je jaro. Třeba na Kvildě ale napadlo 20 centimetrů."

Nové přívaly sněhu komplikují dopravu i na Jesenicku. Nejhorší situace panuje na Červenohorském sedle. Včera večer tam uvízl kamion, který museli vyprošťovat hasiči. Ve vyšších polohách napadlo do rána až 15 centimetrů nového sněhu a zatím chumelit nepřestává. Sníh zaskočil řidiče na Ramzové, Vidlích a Rejvízu, nejvíce ale tradičně na hlavním tahu mezi Jesenickem a vnitrozemím. Silnice na Červenohorském sedle je vyplužená a posypaná drtí i solí. Na vozovce leží rozbředlá kaše mokrého a těžkého sněhu. Už ráno sem dorazila odtahová služba, která pomáhala zapadlému tiráku a tento případ dnes zřejmě nebude jediný.

Srážky zvedly na Jesenicku také hladiny řek. O včerejšího odpoledne spadlo až 30 mm srážek. Prvního stupně povodňové aktivity už dosáhla Vidnávka přímo na měrném profilu ve Vidnavě. Stav bdělosti překročila Vidnávka dnes ráno o 8 cm. Průtok je nyní 14 kubíků za sekundu. Vylití řeky z koryta ale nehrozí, má ještě velkou rezervu. Obavy z toho by mohly mít okolní obce, například Kobyla nad Vidnávkou, která téměř celá leží v zátopové oblasti. Ani tam žádné mimořádné problémy nehlásí. Na Bělé, jejíž hladina se také pravidelně kontroluje, je zatím klid. Vzhledem k tomu, že pršet nepřestává, může se situace během dneška změnit.

Markéta Kaclová, Marcela Horáková, Ivan Mls, Andrea Švubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme