Na našem území zatýkal polský poslanec

Polský poslanec spolu se zaměstnanci své bezpečnostní agentury zatýkal v Českém Těšíně muže podezřelého z vraždy. Celé jednání poslance polského Sejmu Krzysztofa Rutkowského může skončit mezinárodním konfliktem. Proti jeho postupu se dnes ostře ohradilo české ministerstvo zahraničních věcí. Polský poslanec vyhledal v českotěšínském hotelu Piast muže podezřelého z brutální vraždy osvětimské notářky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ČR

Policie ČR

Komando údajného vraha spoutalo, pak třiadvacetileého Poláka dopravili na nedaleký hraniční přechod a předali jej polským celníkům. U zatýkání byli i městští strážníci z Českého Těšína. Situaci popsal jejich ředitel Jan Hrůza. "Nám se ohlásili tito občané jako kriminální policie z Polské republiky se žádostí o pomoc a asistenci při zadržení osoby podezřelé z trestného činu vraždy. Když naši strážníci zjistili, že toto jejich tvrzení se nezakládá na pravdě, zavolali Policii ČR a celý případ jsme předali k řešení Policii České republiky."

Zástupce karvinského policejního ředitele Jan Jonáš potvrdil, že zatčení Poláka podezřelého z vraždy už delší dobu chystali s polskými policisty. Nyní šetří, jestli zaměstnanci bezpečnostní agentury nespáchali trestné činy zavlečení do ciziny a omezování domovní svobody. "Pokud se jedná šetření toho, zda ten zákrok byl ilegální, případně, zda při něm byly spáchány nějaké trestné činy, ta věc se dělí na dvě větve, kdy inspekce ministra vnitra věc převzala a šetří, zda ze strany policie došlo k pochybení v této věci, a naše orgány policejní šetří, zda byl spáchán těmito pracovníky bezpečnostní agentury nějaký trestný čin. Pokud ano, tedy jaký."

Proti postupu Rutkowského se dnes ostře ohradilo naše ministerstvo zahraničních věcí. Radiožurnálu to potvrdil jeho mluvčí Karel Borůvka. "My jsme vyjádřili důrazný protest proti tomuto počínání. Dnes byl u náměstka (ministra zahraničí) Jindráka polský velvyslanec a žádali jsme také o vysvětlení, jaké kroky hodlá polská strana učinit pro dořešení tohoto incidentu."

České ministerstvo zahraničí jednání polského zákonodárce hodnotí jako velmi nestandardní krok. "Samozřejmě vniknutí na území našeho státu za účelem zatknutí příslušníka vlastního státu je možné pouze se souhlasem našich orgánů a za asistence naší policie, doplnil Borůvka.

Markéta Kaclová, Andrea Brtníková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme