Na některých poštách se kvůli sčítání tvoří fronty

O půlnoci nastane takzvaný rozhodný okamžik sčítání lidí, domů a bytů. Právě údaje, které budou v tu chvíli aktuální, bychom měli zanést do sčítacích listů. Ty bychom už měli mít všichni doma, ale skutečnost je trochu jiná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začalo sčítání lidu. | Foto: Filip Jandourek

Ještě ve středu leželo na poštách 157 tisíc archů, které se na cílovou adresu zatím nedostaly. K vyzvednutí jsou na vybraných poštách až do 14. dubna. Jak ale zjistil kolega Jan Herget na hlavní poště v Praze, lidé to většinou nevědí a pro formuláře spěchají už dnes.

Lidé, které sčítací komisař nezastihl dvakrát doma, si pro formuláře musí přijít na hlavní poštu ve svém městě. „Je to 681 pošt v České republice,“ upřesnila Marta Selicharová z České pošty.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci na poštách, kde lidé čekají na formuláře pro sčítání, v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Formuláře musí podle jejích slov přepážková pracovnice předvyplnit na každého člena domácnosti, na byt a na domovní list. Z toho důvodu mohou někde lidé čekat ve frontě. „Jedna rodina může trvat až dvacet minut,“ řekla Marta Selicharová.

Dlouhá fronta se odpoledne vytvořila například v Karlových Varech v Nákladní ulici u horního nádraží.

„Odhadem tak dvacet lidí a další stále přicházejí. Někteří se dokonce nevejdou ani na chodbu pošty a musí stát venku. Čekací doba se tak měří minimálně v desítkách minut. Některým lidem proto došla trpělivost a raději odešli,“ upřesnila redaktorka Českého rozhlasu Andrea Strohmaierová.

Dodala, že formuláře vydávají dvě pracovnice pošty a zda dojde k posílení této pobočky, není jasné. Většinu lidí čekajících ve frontě sčítací komisař vůbec nenavštívil. Lidé nechápou, proč si formuláře nemohou vyzvednout na kterékoliv poště, protože takhle musí cestovat přes celé město, a přitom svoji poštu mají třeba přes ulici.

Hanka Shánělová, Andrea Strohmaierová, Jan Herget, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme