Na nový úsek D3 se dostanou první auta. Stavaři ho dokončili o dva měsíce dříve, než měli v plánu

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) otevřelo na dálnici D3 v jižních Čechách nový úsek Borek - Úsilné dlouhý 3,1 kilometru. Řidiči se tam dostanou po poledni, do té doby budou jezdit z Českých Budějovic po dosavadní trase na Prahu ve směru Strakonická - Pražská - Nemanická - Borek.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nákladní auto (ilustrační snímek). | Foto: Milan Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

Po středečním poledni také silničáři spojku na Borku mezi silnicí I/3 a Pražskou ulicí zavřou. Uvedl to mluvčí ŘSD Jan Studecký.

Stavbaři nový úsek dokončili o dva měsíce dříve, než byl původní termín. Práce stály 717,5 milionu korun. "Zprovozněná stavba umožní snížit dopravní zátěž na silnici I/3 v obci Borek i v navazující části Českých Budějovic, díky čemuž se sníží imise a hluková zátěž z dopravy," řekl generální ředitel ŘSD Jan Kroupa s tím, že význam stavby ještě výrazně vzroste, až silničáři dokončí další navazující úseky D3.

Tříúrovňová prstencová křižovatka

Na novém úseku je 11 mostů. Nejdelší z nich přes potok Kyselá voda měří 210 metrů, tvoří ho dva trámové mosty. Úsek Borek - Úsilné vede od silnice I/3 nad Borkem k silnici I/34 z Českých Budějovic do Jindřichova Hradce. Ve směru od Prahy se tak bude sjíždět přes mimoúrovňovou křižovatku Úsilné a po silnici I/34. Tříúrovňová prstencová křižovatka, která má okružní pás včetně devíti takzvaných větví, je podle ŘSD druhá svého druhu v Česku, první je v Opatovicích nad Labem na Pardubicku.

Do odpoledních hodin se dnes ještě bude jezdit po dosavadní trase na Prahu přes Nemanice a Borek. Poté se spojka na Borku zavře. Kdo pak pojede z Budějovic na Prahu přes Borek, bude muset nově po staré silnici ke křižovatce u Lhotic nebo přes Chotýčany do Ševětína.

Další rozestavěný úsek D3 Veselí nad Lužnicí - Bošilec, dlouhý 5,1 kilometru a s náklady 634,7 milionu korun, se řidičům otevře 12. října. Součástí D3 bude také obchvat Českých Budějovic za 12 miliard korun, který má být hotový do roku 2021.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme