Na obloze nastane částečné zatmění Slunce

Po více než dvou letech dnes uvidíme na obloze opět zatmění Slunce. Jedná se o zatmění prstencové, které bude v Česku viditelné jako částečné. Trvat bude dvě a půl hodiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatmění slunce | Foto: Jan Rosenauer

Částečného zatmění nastane v 10:01 a vyvrcholí v 11:15, kdy Měsíc zakryje 53 procent slunečního kotouče. Při příznivém počasí by měl být úkaz na obloze dobře viditelný, protože Slunce i Měsíc se nacházejí dostatečně vysoko nad obzorem.

"Zatmění nebude úplné, bude to takový speciální druh úplného zatmění, kterému se říká prstencové. Stín měsíce nedopadne přímo až na zemský povrch. To znamená, že ve Španělsku bude možné pozorovat tmavý měsíc, ale kolem něho bude svítit proužek sluneční koróny velmi jasně," řekl Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd.

K pozorování jsou podle něj bezpodmínečně nutné speciální tmavé brýle nebo brýle svářečské. V nouzi poslouží svíčkou začazené sklo. České hvězdárny budou mít na pozorování úkazu otevřeno. Astronomický ústav Akademie věd na své observatoři v Ondřejově u Prahy nabízí pozorování dalekohledem v západní kopuli původní hvězdárny, která pochází z počátku 20. století.

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme