Na odškodné pro postiženého školáka se složí stát, kraj a Cizkrajov

Stát, kraj a obec se společně složí na patnáctimilionové odškodné pro postiženého Filipa Němce z Cizkrajova. Dvanáctiletý chlapec zůstal po vážném úrazu, který utrpěl na školním výletě, zcela odkázaný na péči druhých. Peníze mu podle rozhodnutí soudu měla vyplatit obec Cizkrajov, která je zřizovatelem školy. Tak velkou částku ale neměla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

starosta Vít Krušina | Zdroj: ČTK

Protože se dlouho nevědělo, kdo odškodné rodině chlapce zaplatí, na další milion korun vystoupaly úroky z původní částky. Ministryně školství Dana Kuchtová se nakonec dohodla s jihočeským hejtmanem Janem Zahradníkem a zástupci Cizkrajova na kompromisu: po pěti milionech dá kraj a ministerstvo financí, po třech milionech pak ministerstvo školství a obec.

Cizkrajov si sice bude muset půjčit, nebo peníze rodině splácet postupně, ale starosta Vít Krušina netajil nadšení. "To rozhodnutí je fantastické, je ještě lepší, než bylo předložené v tom prvním kole. Jsem strašně rád, že se to konečně pohnulo a je vidět už na konec celé té kauzy."

Ministryně školství Dana Kuchtová je přesvědčená, že tento případ bude pro školy ponaučením, aby se pro podobné situace pojistily. Věří ale zároveň, že rizika se dají zmenšit dobrou prací pedagogů.

"Nebudu myslím daleko od pravdy, když řeknu, že v případě Cizkrajova skutečně k tomu lidskému selhání došlo. To nebyl případ, kterému by nešlo zabránit. A já jsem se z toho důvodu paní Němcové omluvila, protože cítím i tu vinu ministerstva školství jako příslušného resortního ministerstva, kdy pedagogové zřejmě v tomto konkrétním případě selhali."

Dnes dvanáctiletý Filip se v červnu 2003 málem utopil, když se během školního výletu koupal v Jemnici na Vysočině. Pod vodou zůstal asi deset minut. Učitelé zjistili, že chlapec chybí, až podle přebývajícího batůžku. Kvůli poškození mozku hoch zcela ochrnul a je ve stavu bdělého bezvědomí zcela odkázán na pomoc druhých.

Mirka Nezvalová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme