Na odvolání Košty je brzy. Někdo chce hejtmanské křeslo, říká olomoucký exhejtman Rozbořil

ROZHOVOR. „Odvolávat nového hejtmana po třech měsících je nestandardní, za tu dobu se jeho schopnosti posoudit nestihnou. Mám z toho dojem, že jde o mocenský boj,“ říká v rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu bývalý olomoucký hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD, který je spojovaný s korupční kauzou Vidkun. K rezignaci čerstvého olomouckého hejtmana Oto Koštu jednomyslně vyzval krajský klub hnutí ANO, jejich postup podpořil i vicepremiér a šéf hnutí Andrej Babiš. Podle zastupitelů nezvládá řízení Olomouckého kraje. Košta to odmítá, rezignovat nezamýšlí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Rozbořil (ČSSD). Předvolební debata z Olomouckého kraje | Foto: Radim Beznoska

Olomoučtí zastupitelé z hnutí ANO hejtmanovi Koštovi vyčítají mimo jiné i to, že jste pro něj pracoval jako poradce. Je podle vás ta kritika oprávněná?

Myslím si, že oprávněná není. To je jen zástupný problém. Snaha o odvolání je ale věcí hnutí ANO.

Může za tím být mocenský boj uvnitř krajské buňky hnutí?

To si můžu pouze myslet. Odvolávat ale po třech měsících hejtmana není standardní záležitostí a to mi možná dává pocit, že za tím může být mocenský boj.

Vy jste tedy pro pana hejtmana pracoval jako poradce, co přesně jste dělal?

To právě není pravda. Nesmíte zaměňovat poradce a předávání agendy. Poradce radí, jak se má postupovat. Předávání agendy – takhle je to uvedeno i ve smlouvě – je o tom, že za čtyři roky se nahromadí spousta nedokončených záležitostí a je potřeba novému hejtmanovi osvětlit, jak se postupovalo. Nikdy jsem ale panu hejtmanovi neradil, co se týče investic, fungování rady nebo zastupitelstva.

Co řekl hejtman Košta: Sorry jako. Pustím tygra z klece.

Číst článek

A ta spolupráce ještě trvá?

Smlouva skončila koncem ledna. Byl jsem zaměstnanec Olomouckého kraje na poloviční úvazek, a to z důvodu předávání agendy hejtmanské kanceláře. Nepracoval jsem tedy jako poradce.

Obdobným způsobem se podle pana hejtmana předávala agenda i u některých náměstků.

To je úzus, který platil i v předchozích letech. Takže pan Kosatík (exhejtman Olomouckého kraje za ODS – pozn. red.) předával funkci panu Tesaříkovu (exhejtman Olomouckého kraje za ČSSD – pozn. red.), pan Tesařík pak za stejných podmínek mně. Předávaly se i některé funkce náměstkům. Záleželo na hejtmanovi nebo jednotlivých náměstcích, jestli o to stojí, nebo ne. Jestli chtěl být některý náměstek – a všichni jsou nováčci, co si budeme povídat -, zasvěcen do toho, co se na kraji dělo, tak podepsal podobnou smlouvu. Nešlo o nic nestandardního, nic nezákonného.

Lídr hnutí ANO v Olomoucké kraji Oto Košta | Foto: Český rozhlas

To byl ale pouze jeden z důvodů, které krajští představitelé hnutí ANO uváděli. Zmiňovali také to, že byl nekompetentní…

Rozpoznat po třech měsících nekompetentnost je celkem zajímavý moment.

Jak dlouho by to tedy mělo podle vašeho názoru trvat, než se nový hejtman ve funkci zaběhne?

Tři měsíce na předání agendy bohatě stačí, pak by měl hejtman začít normálně fungovat. Pan doktor Košta byl vnímavý a inteligentní. Teď ho nahradí někdo, kdo funkci hejtmana dříve také nedělal, a může se stát, že bude méně inteligentní a vnímavý a bude mu to trvat déle, než se zaběhne.

Ještě k té kritice. Hnutí hejtmanu Koštovi vyčítalo také to, že postupoval nekoncepčně, chaoticky, že nepracoval v týmu.

V každé společnosti je nějakých sto dní hájení. Tady ale neuplynulo ani těch sto dní. Tento čas slouží k tomu, aby se každý ať už ve funkci hejtmana, ve vládě nebo ve městské funkci seznámil se svou agendou. V těchto dnech nejde posuzovat, jestli je kompetentní, nebo není. To se musí rozhodnou až posléze.

Ale pokud máte 80 až 90 procent zastupitelů nových, rada je až na jednoho radního také kompletně nová, tak si troufám tvrdit, že za ty tři měsíce nelze vypozorovat nějakou nekoncepčnost nebo ty další uváděné důvody. Takže jsme se dobrali k tomu, že asi někdo chce být hejtmanem.

Pan hejtman zmiňoval, že kritiku slyší poprvé. Deník Mladá fronta Dnes na jeho možné odvolání upozorňoval už zkraje měsíce. Mluvilo se o tom na hejtmanství?

Na žádných jednáních jsem přítomen nebyl, takže to nemohu posoudit. Nevnímal jsem ale, že by se něco takového chystalo. Samozřejmě nejsem v politice nováček, abych nerozlišoval nějaké nuance, které už před volbami byly mírně čitelné. Po volbách ale žádné náznaky nebyly.

Co těmi nuancemi máte na mysli?

Tečka.

Hejtman Košta už avizoval, že neodstoupí, a to i přesto, že výzvu k rezignaci podpořil vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. O jeho osudu se tedy rozhodne na zastupitelstvu 27. února?

Ano, to bude stěžejní. Jediný, kdo hejtmana může odvolat, je zastupitelstvo. Hlasovat se bude samozřejmě většinovým hlasováním. Koalice drží 30 hlasů z 55, takže to bude ještě zajímavé. Mají to celkem těsný.

A pokud by zastupitelstvo Koštu ve funkci potvrdilo, znamenalo by to rozkol ve straně, případně v koalici?

Tak samozřejmě by to vyvolalo obrovské pnutí. Přinejhorším může dopadnout jako já.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme