Na Orlickoústecku začalo vybíjení drůbeže z nakažených chovů

Na Orlickoústecku pokračuje boj proti ptačí chřipce. Vojáci a hasiči dnes začali na farmách v Netřebech u Českých Heřmanic a u Kosořína likvidovat drůbež z chovů, v nichž testy ve středu potvrdily člověku nebezpečný virus H5N1. Celá sanace by měla skončit do tří až pěti dnů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Likvidace drůbeže v Kosoříně

Likvidace drůbeže v Kosoříně | Zdroj: ČTK

Veterináři rozhodli o usmrcení asi 70.000 kusů drůbeže. Likvidace opeřenců bude probíhat současně na obou farmách, podílet se na ní bude na 300 lidí.

Do Kosořína a Netřeb už přijeli vojáci záchranných praporů z Rakovníka a z Kutné Hory a společně s hasiči z Hradce Králové a Prahy začali budovat dekontaminační linky.

"Na farmě v Netřebech se využije technologie zaplynování, kdy se zamoří celé objekty a pak se sbírají již mrtvé kusy. V Kosoříně se budou používat kontejnery s oxidem uhličitým, do nichž se bude drůbež vkládat," uvedl vicehejtman pardubického kraje Roman Línek.

Ještě dnes vydá krajská veterinární správa další zpřísněná opatření. Je jasné, že z preventivních důvodů budou vybity další tři velkochovy, které se nacházejí v ochranném tříkilometrovém pásmu. Celkově by se jednalo asi o dalších 70.000 kusů drůbeže.

Opatření se dotknou i drobných chovatelů drůbeže v obou obcích a na okraji Chocně. "V Netřebách, což je uzavřená malá místní část, tam bude muset být utraceno 650 kusů u drobnochovatelů. V případě Chocně se nepůjde do situace, kdy by se musela veškerá drůbež na území téměř desetitisícového města likvidovat. Tím, že je to na okraji, tak to bude několik set kusů," doplnil Línek.

Vybíjení domácí drůbeže začne dnes odpoledne. Podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče se majitelé ptáků dočkají v blízké době kompenzací za usmrcené kusy. Po skončení likvidace se budou dezinfikovat jak haly velkochovů, tak domácí kurníky. V pátek by pak měla stav likvidačních prací vyhodnotit bezpečnostní rada kraje.

Ptačí chřipka se v tuzemsku poprvé objevila loni. Zjištěno bylo 14 případů a vždy šlo o uhynulé volně žijící ptáky - labutě. Nyní se po roční pauze nemoc vrátila a zasáhla dosud čtyři chovy drůbeže na Orlickoústecku. První případ veterináři zjistili 20. června v Tisové na Orlickoústecku. O týden později se nemoc objevila v obci Nořín, vzdálené čtyři kilometry od Tisové.

Martin Hromádka, Martin Benda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme