Na ošetřování vážně nemocného příbuzného dostanete placené volno, navrhuje vláda

Lidé by mohli získat nárok na 90 dní placeného volna na ošetřování nemocného příbuzného. Bude s tím ale muset souhlasit zaměstnavatel a pečovatel by dostával 60 procent mzdy. Schválili to ministři. O nemocného bude moct pečovat nejen rodina, ale například i druh nebo družka. Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš měl k novele výhrady, výsledná podoba je podle něj kompromis.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klientka Charity ČR s pečovatelkou | Foto: Charita ČR

Volno by si mohli vzít lidé na péči o člena rodiny například po vážném úrazu, mozkové příhodě nebo operaci. Pokud Sněmovna novelu schválí, budou mít nárok až na 90 dní placeného volna.

„Já jsem ustoupil u lhůty a výčtu lidí, kteří by měli příbuzné ošetřovat, ale trval jsem na souhlasu zaměstnavatelů. Protože pokud to bude živnostník, který má například čtyři zaměstnance a dva z nich mu řeknou, že jdou ošetřovat, tak to ohrozí celou firmu,“ řekl Babiš s tím, že nakonec byl domluven kompromis.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) si nemyslí, že by šlo novinku zneužívat. „Podmínky jsou nastaveny tak, že si zneužití nedovedu představit. Prostě si nemůžete fiktivně vymyslet dlouhodobě nemocného člena rodiny, který musí být alespoň sedm dní v nemocnici. Vy pak musíte mít razítko nemocnice za prvé, že tam byl, za druhé, že zdravotní stav skutečně ukazuje na to, že ten člověk nejméně 30 dní bude potřebovat dlouhodobou ošetřovatelskou péči,“ řekla Marksová.

Člověk, který by si takové volno chtěl vzít, ale bude muset mít nemocenské pojištění. Celé to bude stát necelé dvě miliardy korun. Suma zahrnuje nejen výdaje na ošetřovné z nemocenského pojištění, ale i výpadek u daní a sociálních odvodů. O víc než 240 milionů ročně by pak přišlo zdravotní pojištění.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme