Na ostravských školách rostou malí Einsteinové. Vznikají zde nápadité vynálezy

Vyhřívaná postel nebo robot na líčení obličeje nejsou žádné výstřelky moderní technologie, ale nápadité vynálezy ostravských žáků. Společně s učiteli a pod dohledem vědců se děti snaží svoje nápady uvést do praxe. Vzdělávací dvouletý projekt, který letos odstartoval na školách v Moravskoslezském kraji, podpořil Brusel. Program se inspiroval v Nizozemí a brzy se dostane na všechny tuzemské školy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti ze ZŠ Porubská Ostrava

Děti ze ZŠ Porubská Ostrava | Foto: ZŠ Porubská Ostrava

Vojta, Michal, Pavel. Tři spolužáci z osmé třídy ostravské Základní školy Porubská nadšeně popisují svůj vynález. Notebook s dotykovou klávesnicí, který v noci svítí. Ani dívky nezůstaly v nápadech pozadu. Karolína a Natálie vymyslely praktický batoh, který se obrácením naruby změní v kabelku se solárním panelem, ze kterého se může nabíjet mobilní telefon.

Právě Základní škola Porubská je jednou z pěti institucí, které se od jara zapojily do vzdělávacího projektu ‚Tvoje budoucnost - tvoje volba‘, programu, na popularizaci přírodovědných a technických věd mezi školáky, vysvětluje zástupce ředitele Jiří Zinecker:

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Petry Benešové o unikátním projektu na ostravských školách

„V dnešní době, kdy máme na trhu práce spoustu právníků a ekonomů, tak si myslím, že v tomto směru, jako je směr technický, je celá tato akce výborná.“

Školáci pracují s učiteli na vynálezech vždy celý týden. Ještě v červnu je pak čeká ostravské tržiště nápadů, kde se na ně přijdou podívat firmy nebo také zástupci Úřadu průmyslového vlastnictví. Děti se tak naučí, jak svoje know how chránit.

„Bude tam všech pět škol. Na toto první tržiště nápadů přijdou všechny děti, nejen výherní týmy. Představí jak sebe, tak to, co vymysleli,“ popisuje koordinátorka projektu Anna Krausová.

Na první vědecké krůčky žáků dohlížejí také vědci, dodává Petr Kristiník z Vysoké školy báňské - Technické univerzity:

„Jde tady hlavně o motivaci, jak dostat ty děti do oblasti vědy, techniky. Jak je podpořit.“

Nizozemská inspirace

Autoři dvouletého projektu, který podpořil Brusel, se inspirovali v Nizozemí. Ostrava získala unikátní licenci zdejší nadace Kids and Science, která podporuje dětskou vynalézavost, říká autor licence Dick Wife:

„Děti od 12 do 14 let jsou velmi nápadité a vynalézavé. Ale postupně tuto schopnost ztrácejí. Takže v době, kdy mají spoustu dobrých nápadů, je nikdo neposlouchá a nebere vážně. A proto nesmíme tuto příležitost promarnit a musíme dětem naslouchat.“

Vzdělávacího projektu se zatím účastní školy z Moravskoslezského kraje. Do roku 2014 by jich mělo být celkem 54. Pokud se program osvědčí, dostane se na všechny tuzemské školy.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme