Na památníku rudoarmějců jsou zase srp, kladivo a rudá hvězda

Srp, kladivo a rudá hvězda. To jsou symboly, které hýbou brněnským Královým Polem. Obnovený pomník vojáků Rudé armády, kteří v roce 1945 osvobodili Brno, dnes odhalili zástupci brněnského magistrátu. Řada lidí je ale proti pomníku s uvedenými symboly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brněnský pomník s pěticípou hvězdou, srpem a kladivem | Zdroj: ČTK

Srp a kladivo totiž odpůrci takto vyzdobeného pomníku považují za komunistické symboly, které by se už neměly používat. Na internetu se dokonce objevila petice proti postupu brněnského magistrátu. Podepsalo ji přes 800 lidí.

V petici se píše: "Nová instalace symboliky mezinárodního komunismu je urážkou všech obětí komunistické zvůle a demokraticky smýšlejících lidí. Vážíme si obětí všech, kteří položili život za osvobození Československa od nacismu. Stejně si vážíme všech, kdo položili život nebo ho strávili v nesvobodě za komunistického režimu."

O brněnském pomníku pro ruské vojáky se mluví delší dobu. Místostarosta René Pelán (ODS) totiž nechal z pomníku před časem zbrousit srp a kladivo. Teď se tedy tyto symboly na pomník vracejí. Spolu s nápisem v azbuce "Věčnou slávu vojákům Rudé armády padlým v bojích za čest a nezávislost sovětské vlasti a osvobození slovanských národů od fašismu 1941-1945".

Oficiální vyjádření části odborníků je takové, že oba nástroje jsou nedílnou součástí symbolů Rudé armády. Nicméně podle Aleše Knížka z Vojenského historického ústavu by prý stačilo použít jen rudou hvězdu.

Přečtěte si také:
Senát zamítl zákaz propagace komunismu a nacismu
O zákazu propagace komunismu Senát rozhodne až po volbě prezidenta
Na pomník rudoarmějců v Brně se vrátí srp a kladivo
Rusko si stěžuje na vandalismus na hrobech sovětských vojáků v Česku
Brněnský pomník Rudoarmějců vyvolává spory

Vadil by vám na památníku osvobození symbol srpu a kladiva? Hlasujte v naší anketě!

Alžběta Havlová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme