Na pandy čeká brouzdaliště i potok. Pražská zoo představila nové pavilony

Zoologická zahrada v Praze ve čtvrtek představila podobu nových expozic pro pandy velké a lední medvědy, návrhy vzešly z architektonické soutěže. Pavilon Arktida pro lední medvědy plánuje zoo zřídit v klimaticky příznivější severozápadní části zahrady. Na místě nynější expozice pro lední medvědy chce zahrada vybudovat nový pavilon pro pandy velké či langury čínské za 200 milionů korun. Součástí areálu bude čínská restaurace s výhledem na Prahu, řekl novinářům ředitel zoo Miroslav Bobek.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pandy velké, o jejichž zapůjčení již delší dobu jedná Česká republika s Čínou, mají najít azyl v novém komplexu s venkovními výběhy a vnitřní expozicí. K ochlazení bude sloužit brouzdaliště a potok, ve výběhu bude také dostatek trávy a vegetace, která umožní udržet chladnější mikroklima. Vítězný návrh počítá i se šplhacími konstrukcemi a kmeny pro langury čínské. Pokud by se pražské zoo nepodařilo od Číňanů pandy získat, budou v pavilonu bydlet jiní asijští medvědi. "Ale panda velká je panda velká," dodal Bobek.

Vídeňská panda se do Číny vrátí vycpaná. Jsem starý mazák, říká preparátor

Číst článek

Expozice Arktida se stane domovem ledních medvědů, tuleňů a severských druhů ptáků. Bude v místě dnešního výběhu kopytníků v severní části zoo. Největším lákadlem areálu má být podvodní tunel. V současnosti lední medvědi obývají zařízení, které je staré více než 80 let, navíc na jednom z nejteplejších svahů zoo. Nové prostory přinese větší komfort zvířatům i návštěvníkům, uvedl Bobek.

Pokud vše půjde podle předpokladů, mohlo by být stavební povolení pro nové pavilony vyřízené do konce roku 2019. Nelze však vyloučit možné odklady, které již potkaly například chystaný pavilon goril kvůli sporům s městskou částí Troja. Bobek očekává, že poté, co pražský magistrát zamítl odvolání Troje proti stavbě pavilonu, se městská část obrátí na soud, a výstavba se tak znovu oddálí. Zoo chce přestěhovat gorily z dolní části zahrady ohrožené povodněmi do bezpečnější lokality.

 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme