Na Pankráci zemřel na následky hladovky vězeň

Ve vězeňské nemocnici v Praze na Pankráci zemřel po dlouhodobé hladovce šestatřicetiletý vězeň Pavel M. Hladovku držel opakovaně - poprvé už v dubnu 1999, naposledy od letošního 29. ledna. Ve vězení byl za vydírání a další trestné činy. Trest v délce čtyř let a šesti měsíců mu měl vypršet počátkem února 2004.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vězeňský dvůr | Foto: věznice Kuřim

Jeho případem se v poslední době zabývala v řízení o udělení milosti Kancelář prezidenta republiky. Podle předběžných zjištění vězeň zemřel na celkové vyčerpání organismu z nedostatku potravin a tekutin.

Podrobnosti sdělila Radiožurnálu tisková mluvčí vězeňské služby Miloslava Havlíčková. "Ve výkonu trestu byl umístěn za vydírání, vyhrožování usmrcením, omezováním domovní svobody atd. Konec trestu byl stanoven ke dni 8. 2. 2004. V průběhu pobytu na ošetřovně, kam byl umístěn po několika dnech vyhlášení hladovky opakovaně odmítal podepsat souhlas s jakoukoli hospitalizací na interním oddělení," konstatovala Miloslava Havlíčková.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Havlíčková o úmrtí hladovkáře

V českých věznicích jde zřejmě o první případ od roku 1990, kdy hladovka vězně skončila jeho úmrtím. K nejznámějším hladovkářům v republice v posledních 12 letech patří kyjovský dělník a někdejší disident Miloslav Mareček. Ten první hladovku na protest proti perzekuci své osoby držel už krátce před listopadem 1989. Protestoval zejména proti tomu, že nebyli potrestáni lidé odpovědní za jeho pronásledování v osmdesátých letech.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Lenka Rákosová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme