Na Pardubicku jsou volební šance velmi vyrovnané

V Pardubickém kraji je předvolební soupeření nejsilnějších stran o přízeň voličů zatím velmi vyrovnané. Jejich odstup na prvních třech místech činí jen pouhé 2 až 3 % odevzdaných hlasů. Podrobnosti exkluzivního průzkumu agentury STEM pro Český rozhlas a Českou televizi má Vít Dvořák.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exkluzivní předvolební průzkumy | Foto: Jan Rosenauer

Těsně první je ODS. Hlas by jí dalo 23,8 procenta voličů. Druhá sociální demokracie - jen o rovná 2 procenta méně. "Dnes je situace mezi těmito dvěma stranami vyrovnaná. Dá se říct, že tam není žádný jasný favorit zatím. Tím se zase Pardubický kraj podobá v zásadě ceslotátnímu průměru kde je skutečně ta situace ODS a ČSSD je velmi podobná."

Přehrát

00:00 / 00:00

Věra Haberlová o prvních dvou pozicích

Podle agentury STEM a Věry Haberlové by třetí, jen s 3procentní ztrátou na druhé místo, teď skončila Koalice. "Ta šance na to, že by zopakovala vítězství z těch krajských voleb před dvěma lety se zdá, že není reálná."

Přehrát

00:00 / 00:00

Věra Haberlová: Třetí místo je Koalice

KSČM by teď skončila jako čtvrtá, s 12,5 %. Za trojicí prvních stran tedy už s trochu výraznějším odstupem. A páté místo? Zatím bez šance povinných 5 procent procent získat. "Je to tradičně jako i v mnoha jiných krajích Strana zelených. Ta v současné době získává ve stranických preferencích necelá dvě procenta."

Přehrát

00:00 / 00:00

Věra Haberlová: Pod hranicí tradičně Strana zelených

Oproti předchozím volbám do Sněmovny se v Pardubickém kraji situace změnila. "Pardubický kraj je také jedním z těch krajů, kde v roce 1998 zvítězila ČSSD nad ODS."

Přehrát

00:00 / 00:00

Věra Haberlová: V roce 1998 zvítězila ČSSD

Tehdy měli sociální demokraté na Pardubicku o 5 procent víc. "I tady dochází k výměně pozic mezi sociálními demokraty a ODS."

Přehrát

00:00 / 00:00

Věra Haberlová o výměně pozic

Hlavně ČSSD totiž v Pardubickém kraji ztrácí. "O devět procent ve stranických preferencích má méně, než kolik získala v roce 1998 ve volbách."

Přehrát

00:00 / 00:00

Věra Haberlová: ČSSD ztrácí

Právě to teď sociální demokraty odsunulo na druhé místo, za ODS. "Zajímavé je, že i ODS je ve stranických preferencích na tom trochu hůře než byla v roce 1998, ten propad činí 2 % ovšem."

Přehrát

00:00 / 00:00

Věra Haberlová: i ODS ztrácí

Oproti minulým volbám si na Pardubicku zatím polepšili jen čtvrtí komunisté. "KSČM má stranických prefencí o trochu více, než získala reálně ve volbách v roce 1998."

Přehrát

00:00 / 00:00

Věra Haberlová: KSČM posiluje

6 a půl stovky lidí z Pardubicka odpovídalo i na to, zda teď půjdou k volbám. "V Pardubickém kraji je mírně podprůměrná ochota lidí jít k letošním volbám a je i podprůměrný podíl lidí, kteří jsou pevně rozhodnuti, že také v červnu budou volit."

Přehrát

00:00 / 00:00

Věra Haberlová o podprůměrné ochotě jít volit

Oproti volbám minulým chtějí na Pardubicku jít volit asi o 4 procenta lidí méně. Trochu lepší to je s tím, co si od voleb slibují. "Obecně platí, že dnes jsou lidi optimističtější a mají lepší očekávání k budoucnosti, ale tenhle nárůst optimismu i v tom Pardubickém kraji byl poměrně menší než v celostátním průměru."

Přehrát

00:00 / 00:00

Věra Haberlová: Na Pardubicku je méně optimismu

Aspoň dílčí zlepšení čekají v Pardubickém kraji po volbách 4 lidé z 10.

Kompletní výsledky průzkumu včetně grafů naleznete na webu Českého rozhlasu Volby 2002. Zde naleznete také přehledy kandidátů v jednotlivých krajích, rozhovory s politiky, diskuse politiků a přehled o předvolevním vysílání regionálních stanic Českého rozhlasu.

přehled grafů - Pardubický kraj | Foto: Martin Hromádka

Související příspěvky:
Pardubický kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Olomoucký kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Moravskoslezský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Liberecký kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Královéhradecký kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Karlovarský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Jimoravský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Jihočeský kraj - exkluzivní předvolební průzkum

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme