Na Pardubicku se zřítil cvičný letoun L-39

U Holic na Pardubicku spadlo vpodvečer do lesa vojenské cvičné letadlo L-39 Albatros. Oba piloti havárii přežili bez vážnějších zranění. Velitelství vzdušných sil létání na strojích L-39 až do vyšetření událostí pozastavilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nehoda cvičného letounu L-39 | Zdroj: ČTK

Reportér Lukáš Peška přímo z místa hlásil, že oba piloti se katapultovali. Jeden nad koupalištěm v obci Veliny a druhý nad místem samotného pádu.

Jak zaznamenal náš reportér, od součástek zříceného letadla se vzňal les. Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek řekl v České televizi, že hasiči už mají oheň pod kontrolou.

Mluvčí generálního štábu Jana Růžičková řekla Radiožurnálu, že oba piloti za letu zjistili závadu motoru. Navedli jej nad neobydlené území a po katapultaci vyvázli oba bez zranění. Podle Růžičkové jejich stroj letěl z Centra leteckého výcviku v Pardubicích.

„Oba piloti prošli lékařskou prohlídkou v pardubické nemocnici a již jsou v domácím léčení,“ uvedl Vlastimil Picek.

Příčinou nehody byl zřejmě požár v motoru letounu. Potvrdit to ale může teprve vyšetřování Inspekce ministra vnitra a policie, které začne dnes. Podle náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka prošel letoun nedávno kontrolou a jeho životnost je ještě dlouhá.

Poslední známý incident letounů L-39 se stal před třemi roky. Také tehdy nebyl nikdo zraněn. Kvůli nehodě ale platil několik dní zákaz cvičných letů proudových bojových letounů.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme