Na Pelhřimovsku sčítají škody po noční bouři

Prudká večerní bouřka s průtrží mračen nad Vysočinou zaplavila v noci okresní město Pelhřimov. Voda vnikla do sklepů, suterénů obchodních domů i firem, přerušila dopravu na silnici první třídy, podemlela dlažbu. Nikdo nebyl v noci zraněn, ale několik zaplavených aut museli vyprošťovat hasiči.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatopený Pelhřimov | Foto: Luboš Pavlíček | Zdroj: ČTK

K prvnímu zásahu hasiči vyjeli pelhřimovští hasiči po průtrži mračen v 19:30, s čerpáním vody skončili až dvě hodiny po půlnoci. Celkem zasahovali na třech desítkách míst.

V Pelhřimově voda zatopila téměř na 30 sklepů, suterén obchodního domu Meinl a tamní náměstí. O pomoc volali lidé také z Červené Řečice, škody počítají i v Želivu. V místní části Brtné je zničená rekreační chalupa, podemletá silnice, bahnem zanesený rybník.

Na řece Želivce byl vyhlášen druhý povodňový stupeň. Pelhřimovsko navštívil ráno hejtman kraje Miloš Vystrčil s šéfem bezpečnostní komise. Podle nich místní povodňové štáby situaci zvládají. Největší škody budou na soukromém majetku.

Voda z polí zaplavila také řadu silnic na Vysočině, některé byly místy neprůjezdné. Nejhorší situace byla na výjezdu z Pelhřimova směrem na Jindřichův Hradec, kde kanály v prohlubni pod viaduktem nestačily pojmout vodu.

Hladina pod viaduktem během několika minut vystoupala až do výše kolem jednoho a půl metru. Zcela pod vodou se ocitla Škoda Octavia. "Směrem na Kamenici bylo zatopeno jedno auto, odkud jsme zachraňovali tři lidi," řekl Radiožurnálu operační důstojník hasičů. Zasahovat museli také u tří dálničních nehod.

Kvůli vydatnému nočnímu dešti stoupají hladiny řek na některých místech Moravskoslezského kraje. Na řece Stonávce v Těrlicku-Hradišti vodohospodáři dokonce vyhlásili třetí stupeň povodňové aktivity, tedy stav ohrožení. Voda už ale začíná pozvolna klesat.

Hasiči v souvislosti s vylitými řekami zasahovali dosud na dvanácti místech Karvinska a Frýdecko-Místecka. Nejvíce v Českém Těšíně na Karvinsku, kde čerpali vodu ze sklepů a komunikací.

Jana Zemanová, Martin Hromádka, Olga Štrejbarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme