Na Plzeňsku končí s proplácením zdravotnických poplatků

Plzeňský kraj - jako předposlední - přestává proplácet regulační poplatky ve zdravotnictví. Až do dneška je vyplácel lidem ošetřeným ve zdravotnických zařízeních, která hejtmanství spravuje, včetně lékařské služby první pomoci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotnické poplatky

Zdravotnické poplatky | Foto: Tomáš Adamec

Proti tomuto způsobu se ale postavila Evropská komise a také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

„Tento postup je jistým způsobem diskriminující, v rozporu s evropským právem, protože zvýhodňuje určitou část populace, která si může žádat (o vrácení poplatku) oproti té, která si žádat nemůže. Zvýhodňuje to krajská zdravotnická zařízení,“ vysvětluje krajský radní pro zdravotnictví Václav Šimánek.

Evropská komise doporučila, aby poplatky byly kompenzovány plošně ve všech zdravotnických zařízeních, anebo v žádném. První varianta je ale podle Šimánka nereálná, protože stát na ni nepřistoupí. A stát, respektive ministerstvo zdravotnictví , je i zřizovatelem největšího zdravotnického zařízení v Plzeňském kraji, tamní fakultní nemocnice.

Dnes také končí s dosavadním systémem úhrady poplatků Středočeský kraj. Od srpna přechází na původně plzeňský model, kdy nejprve poplatek pacienti zaplatí a až následně písemně požádají kraj o jeho proplacení.

Nově o vrácení peněz budou moci požádat i pacienti ze soukromých ordinací. Jejich nárok ale středočeští radní nezaručují. Žádosti budou schvalovat zhruba čtyřikrát ročně.

Většina krajů vedených sociální demokracií kvůli stanovisku Bruselu přestala s proplácením regulačních poplatků už v červnu.

Martina Klímová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme