Na počest sira Nicholase Wintona vydala Česká pošta známku

Česká pošta vydala známku, která připomíná hrdinství sira Nicholase Wintona. Před vypuknutím druhé světové války odvezl mladý bankéř z vlastní vůle z Československa do Británie téměř 700 převážně židovských dětí, a zachránil je tak před deportací do nacistických koncentračních táborů. Winton zemřel letos v červenci ve věku 106 let. Známka na jeho počest vyšla v počtu 750 tisíc kusů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká pošta představila známku vydanou k poctě sira Nicholase Wintona | Zdroj: ČTK

„Sir Nicholas Winton je mimořádná osobnost. Myslím si, že v dnešní době si musíme připomínat tyto pozitivní činy, které si pak přinášíme do života. Podle našich informací byl sir Nicholas Winton v dětství sběratelem známek. Domnívám se, že by tento počin určitě přivítal a určitě se skromností sobě vlastní,“ uvedl generální ředitel České pošty Martin Elkán.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká pošta představila známku vydanou k poctě sira Nicholase Wintona

Známka nazvaná Pocta siru Nicholasovi je dílem grafika Zdeňka Netopila. V levé části je Wintonův portrét, za ním stojí děti s identifikačními cedulkami na krku připravené k odjezdu do Británie.

„Krásné téma, krásná práce. Trošku to samozřejmě člověku svazuje ruce, protože ta osoba je tak významná. Bylo těžké vybrat výraz, aby vyjadřoval všechny emoce, všechnu hloubku jeho citu, jeho obrovskou lidskost a skromnost a v podstatě veselí,“ upozornil Netopil.

Sir Nicholas Winton má na známce pootevřená ústa. „Možná by to trošku mohlo vyjadřovat takové to nedokončení, takový nádech – bohužel se nepovedlo víc, ale alespoň zaplať pánbůh za to,“ vysvětlil grafik.

Mezi zachráněnými dětmi byla i Milena Grenfell-Bainesová. Na novou známku se ráda přišla podívat.

„Jakmile jsme se dozvěděli, že to tady bude, psala jsem Royal Mail – anglické poště. A nejenom já. První odpověď byla, že jim to trvá dva roky, šest měsíců se o tom rozhoduje a pak to musí schválit paní královna. Načež dostali 160 tisíc podpisů, tak druhý dopis byl, že to bude příští rok,“ dodala.

Na známku vydanou k poctě sira Nicholase Wintona se podepsalo šest zachráněných dětí | Foto: ČTK

Známka byla slavnostně představena na hlavní poště v Jindřišské ulici, jen pár set metrů od Hlavního nádraží, odkud děti odjížděly.

„Je báječná. Jsem filatelista, ale i sběratel podpisů. Jsem hrozně šťastný, že mám právě i podpis jeho takzvaných dětí. Je to nádherné,“ pochvaloval si František Fiedler ze Zubří na Valašsku.

Podepsalo se šest zachráněných dětí – také Zuzana Marešová. „Jsem hrozně ráda, že si někdo vzpomněl dát mu známku. Je to báječné. Viděla jsem ho pokaždé, když byl tady v Česku. Vždycky jsme se sešli, pokecali,“ zavzpomínala.

Nicholas Winton | Foto: Český rozhlas

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme