Na poctivosti firmy nezáleží, myslí si většina Čechů

Korupce představuje v České republice stále větší problém, jsme na tom podobně jako Rusko nebo Řecko. Více než polovina manažerů navíc korupci schvaluje. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ernst and Young.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Korupce. Ilustrační foto

Korupce. Ilustrační foto | Foto: Free Digital Photos, Boaz Yiftach

Česká republika je na tom ohledně korupčního chování špatně a lidé si to uvědomují. Většina Čechů (83 %) by uvítala přísnější dohled ze strany regulačních a státních orgánů. Ovšem pouhých 6 % věří, že by tyto orgány byly v boji proti korupci efektivní.

Přehrát

00:00 / 00:00

korupce jitka hanžlová česko.mp3


Mezi podniky se navíc rozšířilo přesvědčení, že se korupce vyplatí. „Ptali jsme se, zda se vyplatí mít pověst poctivého hráče. Myslí si to pouze 37 % Čechů, což je v dost značném rozporu s 66 % na evropské úrovni. Svým způsobem to znamená, že ekonomika podporuje hráče, kteří nemají dobrou pověst, kteří se chovají neeticky,“ uvádí Tomáš Kafka, manažer společnosti Ernst and Young.

Šesté místo na evropském žebříčku hanby

Více než třetina zaměstnanců velkých evropských společností je ochotná dopustit se kvůli zakázce nějaké formy korupce. S úplatky se dá nejpravděpodobněji setkat v Řecku, tam je k nim ochotno přistoupit 43 procent respondentů. V Rusku je to o něco méně, 39 procent. Ovšem Česká republika zaujímá v tomto žebříčku hanby šesté místo z pětadvaceti zkoumaných zemí.

Kvůli získání zakázky by u nás dalo úplatek 23 % respondentů. Na pátém místě jsme v ochotě poskytnout osobní dar zadavateli zakázky a na čtvrtém místě pokud jde o nadstandardní náklady na reprezentaci. Pod tím si můžeme představit, že se třeba potenciálnímu zadavateli zakázky nabídne exotický výlet.

Korupce má ale mnohem více podob. Může to být provize, zadání zakázky známému, nebo pokud o tendru rozhoduje člověk, jehož společnost zakázku získá. Ovšem skrytě, protože ho ve firmě zastupuje někdo jiný, tedy nějaký 'bílý kůň'.

Účel světí prostředky

Nadpoloviční většina (54 %) českých manažerů firem připustilo, že by se dopustilo neetického jednání, pokud by to vedlo k získání zakázky. A jen každý pátý manažer u nás striktně odmítá neetické chování. To znamená, že čtyři z pěti se ho klidně dopustí, když z něho budou mít zisk.

„Korupce je nezdravá, protože narušuje chování trhu. Měl by to být tzv. free market, čili svobodný trh, který rozhodne o tom, jak budou zdroje alokovány a která firma má větší hodnotu. Investoři z vyspělých kruhů jsou ochotni více zaplatit za firmu, která má ty správné postupy kontroly a etické chování, protože ta firma na tom ve finále bude lépe,“ vysvětluje vedoucí partnerka Ernst and Young Magdalena Souček.

Jitka Hanžlová, Petra Kotvová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme