Na pohřeb Havla přijede plejáda politiků z Evropy i ze zámoří

Účast na pátečním pohřbu Václava Havla už potvrdila řada zahraničních státníků z Evropy i ze zámoří. Jiní kondolovali na českých velvyslanectvích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemřel Václav Havel | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Elysejský palác dnes potvrdil, že do Prahy na pohřeb Václava Havla přijede prezident Nicolas Sarkozy, který si osobně našeho bývalého prezidenta velmi vážil. Očekává se rovněž účast dalších politiků, i bývalých, zejména těch, kteří působili ve vládě Francoise Mitteranda, který měl k Václavu Havlovi velmi blízko.

Prestižní deník Le Monde dnes píše o tom, že náš bývalý prezident měl velký podíl na znovusjednocení Evropy a zdůrazňuje, že odvaha a vizionářství několika jedinců mohou pohnout horami. Někdo podobný jako on nám dnes chybí. Hrozně, uzavírá Le Monde.

Ze Spojených států přiletí ministryně zahraničí Hillary Clintonová s manželem Billem, bývalá ministryně zahraničí Madeleine Albrightová a několik kongresmanů. Prezident Barack Obama účast zatím nepotvrdil.

Německo bude zastupovat prezident Christian Wulff. Přijedou i prezidenti nebo premiéři dalších sousedních a blízkých zemí - Rakouska, Maďarska, Slovinska a Slovenska.

Už od pondělka se na českých velvyslanectvích zapisují do kondolenčních knih význační státníci, ale i obyčejní lidé. Do kondolenční listiny se na českém velvyslanectví ve Varšavě podepsal také polský premiér Donald Tusk.

„V Polsku se s Václavem Havlem loučíme, jako by byl našim národním hrdinou. Neodešel pouze velký Čech, ale do jisté míry také velký Polák a rozhodně velký Evropan,“ dodal Tusk. V Německu pak dnes odpoledne připojila svoji kondolenci také kancléřka Angela Merkelová spolu se svým manželem Joachimem Sauerem.

Rusko kondolovalo prostřednictvím svého velvyslance v Česku. Podle ruské ambasády v Praze kondolence jménem vedení Ruské federace odešla včera diplomatickou cestou. Adresována byla prezidentu Václavu Klausovi.

Čína zatím na smrt Václava Havla oficiálně nereagovala. Podle českého velvyslance v Pekingu Libora Sečky k tomu čínští představitelé stále mají příležitost. „Naše kondolenční kniha je otevřená. Čínská strana má čas ještě vyjádřit svůj postoj,“ uzavřel velvyslanec.

Martin Dorazín, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme