Na pohřeb přijede padesát delegací, bude trvat přes dvě hodiny

Česká republika se připravuje na poslední rozloučení s Václavem Havlem. Státní pohřeb, na který se chystají i světoví státníci, začne zítra v pravé poledne ve svatovítské katedrále. Pro nepozvané hosty bude areál Hradu uzavřen. Pohřeb by měl trvat přes dvě hodiny. V pravé poledne se také po celé zemi na tři minuty rozezní kostelní zvony a sirény. Školy, úřady a podniky budou držet minutu ticha. Na Havlovu počest zazní z Petřína jednadvacet dělostřeleckých salv.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakev s ostatky Václava Havla | Zdroj: Reuters

Kapacita katedrály svatého Víta je zhruba tisícovka míst. Vedle rodiny přijdou i přátelé Václava Havla. Jeho kancelář jim rozeslala víc než tři stovky pozvánek pro dvě osoby. Pak začnou přijíždět zahraniční delegace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti k zítřejšímu pohřbu Václava Havla připravila pro Odpolední Radiožurnál Karolína Rezková ze zahraniční redakce

"Počítáme s tím, že delegace přijedou na Pražský hrad v určitém časovém rozmezí, které bude před začátkem bohoslužby. Zhruba hodinu až hodinu a půl před bohoslužbou se katedrála otevře pozvaným hostům,“ doplňuje ředitel protokolu Pražského hradu Jindřich Forejt.

Účast na pátečním pohřbu Václava Havla již mimo jiné potvrdili:
Ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová, její manžel a bývalý prezident Bill Clinton a bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, předseda EK José Manuel Barroso, předseda EP Jerzy Buzek, slovenský prezident Ivan Gašparovič a slovenská premiérka Iveta Radičová, francouzský prezident Nicolas Sarkozy, gruzínský prezident Michail Saakašvili, německý prezident Christian Wulff, maďarský prezident Pál Schmidt, maršálek polského Sejmu Bogdan Borusewicz, bývalí prezidenti Polska Aleksander Kwašniewski a Lech Walesa, rakouský prezident Heinz Fischer, slovinský prezident Danilo Türk, švédský ministr zahraničí Carl Bildt, finská prezidentka Tarja Halonenová, litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová, lotyšský prezident Andris Bérziňš, estonský prezident Toomas Hendrik Ilves, portugalský ministr zahraničí Paulo Portas, rumunský prezident Traian Basescu, ruský ombudsman Vladimir Lukin, generální guvernér Kanady David Johnston a další.

Smuteční bohoslužba začne v poledne minutou ticha a bude ji sloužit Dominik Duka. První čtení při bohoslužbě přednese herec Josef Abrhám. Poslední rozloučení pak přednese pomocný biskup pražský Václav Malý.

Veřejnost bude moci obřad sledovat v přímém přenosu na velkoplošných obrazovkách, které budou umístěny na druhém nádvoří Pražského hradu a na Hradčanském náměstí.

V krematoriu ve Strašnicích se pak odehraje poslední rozloučení pouze v rodinném kruhu. Urnu s popelem Václava Havla pak rodina uloží do hrobky na pražských Vinohradech.

Přijedou státníci z celého světa, bezpečnost zajistí stovky policistů

Podle ministerstva zahraničí přijede do Prahy asi padesát zahraničních delegací. Mimo jiné ministryně zahraničí Spojených států amerických Hillary Clintonová, její manžel a bývalý prezident Bill Clinton a někdejší šéfka americké diplomacie Madeleine Albrightová.

Mezi smutečními hosty by měli být i britský premiér David Cameron a francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Slovenskou delegaci povede premiérka Iveta Radičová.

S příjezdem počítají šéf Evropské komise José Manuel Barroso a předseda europarlamentu Jerzy Buzek. Ruskou delegaci má vést federální ombudsman Vladimir Lukin. Za Polsko se smutečního obřadu zúčastní jeho první nekomunistický prezident Lech Walesa.

Na příjezd státníků se připravuje i pražské letiště. Pohotovost bude mít především takzvané staré ruzyňské letiště - terminál Jih. Mezi devátou a jedenáctou hodinou tam přistane přibližně třicet leteckých speciálů, které zahraniční státníky přivezou. Další smuteční hosté z ciziny přicestují pravidelnými linkami.

Běžný provoz na dvou terminálech ruzyňského letiště to prý ale výrazně neovlivní. Bezpečnost zahraničních politiků budou zajišťovat stovky policistů. Policii také chybějí luxusní limuzíny. Auta by policii měla půjčit prezidentská kancelář nebo hradní policie.

Václava Marešová, Věra Pfeifferová, bre, Karolína Rezková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme