Na polské straně Orlických hor má vyrůst vyhlídková věž. Do krajiny se nehodí, zlobí se Češi

Polský soukromý investor plánuje na hranicích s Českem na vrcholu hory Šerlich postavit vyhlídkovou věž s observatoří. Starostové na české straně Orlických hor namítají, že se stavba nehodí do krajiny, jiní upozorňují na nedostatečnou infrastrukturu, především minimum parkovacích míst. S výstavbou nesouhlasí ani ochránci přírody.

Záhoří (Orlické hory) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vizualizace věže na polské straně Orlických hor. | Foto: Katarzyna Kobiałka

Mám z toho obavy, že pohledově to nebude nic krásného. Když bude svítit sluníčko, bude se to od té skleněné a ocelové konstrukce odrážet," říká nezávislý starosta Orlického Záhoří Vojtěch Špinler. Orlické hory podle něj nejsou Krkonoše a turisté do nich jezdí hlavně kvůli klidu.

„Když budou tyto stavby vznikat, i když ne na naší straně, vzhledem k tomu, že vím, jak funguje polské středisko Zieleniec, my tomu říkáme polský Disneyland, tam mám z toho obavu, že nám to ty naše krásné Orlické hory trochu poškodí," dodává.

Podle kritiků chybí odpovídající zázemí

Dalším, komu stavba vadí, je nezávislá starostka Deštného v Orlických horách Alena Křížová. Čeští turisté mířící k vyhlídkové věži s observatoří totiž prý nebudou mít kde zaparkovat. „To je dostupné pěšky z parkoviště na Šerlichu. Jste tam za 5 či 10 minut, podle toho, jak jste zdatní chodci. Ale tam je opravdu jen takové úzké parkoviště."

Ze stejného důvodu vnímají plánované investice na vrcholu hory Šerlich jako problematické také ochranáři. David Rešl z Agentury ochrany přírody a krajiny navíc upozorňuje, že česká strana hory patří do soustavy chráněných území Natura 2000. „Chceme iniciovat na ministerstvu životného prostředí mezistátní vyhodnocení, aby se vyhodnotil vliv na české území," říká.

Zisk zůstane polské straně

Ochranáři s výrazným rozšiřováním parkovacích míst na hřebenech nesouhlasí, jednou z možností by prý mohla být kyvadlová doprava z podhůří. Ani ta ale prý není ideálním řešením. „Zisk z té investice zůstane v Polsku a tady na české straně s tím budou jen problémy," tvrdí Rešl.

Obavy ochranářů i starostů obcí v pohraničí řeší už i vedení Královehradeckého kraje. Žádné konkrétní opatření nebo rozhodnutí ale zatím krajský úřad nevydal.

Milan Baják Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme