Na pomoc Liberecku pošle vláda okamžitě 40 milionů
Česko se probírá z víkendových bleskových povodní. Na severu přitom ještě nejsou z nejhoršího venku. V Benešově nad Ploučnicí řeka zřejmě teprve kulminuje a na Děčín se valí už druhá povodňová vlna během tří dnů. Za této vypjaté situace se dopoledne mimořádně sešla vláda.
V už tak napjatém rozpočtu hledá rezervy na pomoc postiženým oblastem. Podle předběžných informací způsobila velká voda jen na státním vodohospodářském majetku škody za miliardu a půl. V zemědělství pak za zhruba 50 milionů.
Po mimořádném zasedání kabinetu premiér Petr Nečas oznámil, že ze státního rozpočtu poputuje okamžitě 40 milionů korun na účet Libereckého kraje.
„Vláda projednávala skutečně aktuální záležitosti, jak pomoct dnes nebo zítra. Náš rezort v tuto chvíli domlouvá prostřednictvím krajů, aby měly obce dostatek peněz na výplatu okamžité pomoci. Jde o peníze, o které mohou občané už dnes žádat s formuláři, které mají obecní úřady k dispozici. Pokud tedy občané byli zaplaveni a nemají prostředky na nákup nejpotřebnějších věcí, mohou se už v tuto chvíli obracet na své obce,“ sdělil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.
Vláda pošle i vojáky. Zadlužovat se nechce
Vláda podle jeho slov také rozhodla o tom, že v postižených obcích bude pomáhat armáda. Vyčlenila na to přibližně tisíc vojáků. Dále také rozhodla o okamžité pomoci v Libereckém kraji ve výši čtyřicet milionů korun a zároveň předpokládá, že už na jednání vlády ve středu bude řešit případnou pomoc dalším krajům, až bude například v Ústeckém či Jihočeském kraji jasné, jakého rozsahu škody jsou.
Ministr obrany Alexandr Vondra, Miroslav Žižka z Generálního štábu a zvláštní zpravodajové Lubomír Smatana a Klára Stejskalová informovali o aktuálním dění kolem povodní
Jasno už je u hodnoty okamžité pomoci pro postižené jednotlivce. „Je přibližně do výše 46 tisíc korun. Přihlíží se k tomu, do jaké míry byl občan postižen. Je to v pravomoci obecních úřadů.
Kolik peněz se celkem najde ve státním rozpočtu na likvidaci povodňových škod, to zatím vláda netuší.
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek mluvil v Ozvěnách dne o vládní pomoci po povodních
„Dnes jsme o tom velmi pečlivě diskutovali, nicméně některé resorty ještě nejsou schopné vyčíslit škody. Celkové škody po povodních tak bude záležitost příštích dnů,“ vysvětlil Drábek.
Už teď je ale jasné, že rozsah celkových škod se bude pohybovat v řádech miliard. Případné vydání dluhopisů však vláda odmítá.
„Už dnes jsou škody vyčísleny na tři až čtyři miliardy. My o tom budeme dále jednat. Na vládě jsme se shodli na tom, že budeme hledat maximální možnost zdrojů ve státním rozpočtu, protože nechceme ani za této situace přistupovat k dalšímu zadlužování,“ vysvětlil ministr.
Vláda též uvažuje o zřízení zvláštního rozpočtového fondu povodňové solidarity, kam by přispívali všichni daňoví poplatníci. Asi o sto korun by se měla snížit sleva na dani z příjmu fyzických osob. Peníze by mohl stát použít jen na protipovodňová opatření a na odstraňování škod po záplavách.
Názor na zvláštní rozpočtový fond vyjádřil stínový ministr financí ČSSD Jan Mládek
„Je to jako tehdy, když se chystáte na dovolenou nebo na nákup a najednou vám vítr odnese střechu. Tak se rozhodnete, že na dovolenou neodjedete a prostředky, které jste měli na dovolenou připravené použijete na opravu střechy. Ve stejné situaci je nyní státní rozpočet. Některé výdaje snížíme nebo odložíme a ty prostředky věnujeme na odstranění povodňových škod, což je prioritou,“ říká ministr financí Kalousek.
Navrhované opatření se ale příliš nelíbí stínovému ministrovi financí z ČSSD Janu Mládkovi. Podle něj jde o skrytou formu daně z hlavy, která navíc dopadne hlavně na zaměstnance.
„Zřízení zvláštního rozpočtového fondu je nepochybně dobrý nápad. Co už ale dobrý nápad není, je, jak ho chce vláda vytvořit. Možná je solidarita, kdy by přispíval každý občan. Muselo by to být ale procentuálně podle výše platu,“ myslí si Mládek.
Dluhopisy ale vláda vydávat nechce, Mládek si ale myslí, že by jednou z možností být mohly. „Důležité je, aby to byly dluhopisy, které budou skutečně prodány občanům. Tato forma se už osvědčila,“ myslí si Mládek.