Na pomoc poničenému Pernštějnu se hlásí zástupy dobrovolníků

Na gotickém hradě Pernštejn, jehož část v pátek zachvátil rozsáhlý požár, se po celý víkend pracovalo na odstraňování trosek. Největší péči si vyžádal vyhořelý depozitář a zbytky sbírek, které v něm byly uloženy. Památkářům se stále hlásí se dobrovolníci, kteří by rádi pomohli s obnovou zničené budovy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

požár na Pernštejně | Foto: Igor Šefr

Správě hradu se nabízejí jednotlivci i skupiny z blízkého okolí i zdaleka. Starosta nedaleké Nedvědice Josef Dočekal oceňuje ochotu tamních obyvatel a dobrovolných hasičů kdykoliv přispěchat na pomoc. "Je to samozřejmost, pomoct něco odvézt, naložit a další věci," říká starosta.

Ředitel Národního památkového ústavu v Brně Jaromír Míčka ale upozorňuje, že více lidí by mohlo práce spíše komplikovat. Přesto nevylučuje, že budou památkáři v příštích dnech pomoc dobrovolníků potřebovat.

"V současné době není nutné, aby tam brigádníci a pomocníci přicházeli. Je docela pravděpodobné, že až budeme likvidovat následky větší havárie, tak budeme pomoc potřebovat, a potom budeme rádi, když nám někdo pomůže," řekl Míčka.

Ředitel památkářů již jmenoval speciální komisi, která provede mimořádnou inventuru. Povolal také soudního znalce, aby mohly být zpřesněny škody. Ty se v současné době odhadují na zhruba 100 milionů korun.

Jestli půjde všechno podle plánu, už příští víkend by mohlo být hrad pro veřejnost opět otevřen. Lidé totiž chtějí přispět na obnovu i finančně a v tom případě mají podle kastelána Jakuba Zdeňka Škrabala právo vidět, co se na hradě vlastně stalo a na co přispívají.

Zuzana Kopuletá, Martin Hromádka, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme