Na pomoc poničenému Pernštějnu se hlásí zástupy dobrovolníků

Na gotickém hradě Pernštejn, jehož část v pátek zachvátil rozsáhlý požár, se po celý víkend pracovalo na odstraňování trosek. Největší péči si vyžádal vyhořelý depozitář a zbytky sbírek, které v něm byly uloženy. Památkářům se stále hlásí se dobrovolníci, kteří by rádi pomohli s obnovou zničené budovy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

požár na Pernštejně

požár na Pernštejně | Foto: Igor Šefr

Správě hradu se nabízejí jednotlivci i skupiny z blízkého okolí i zdaleka. Starosta nedaleké Nedvědice Josef Dočekal oceňuje ochotu tamních obyvatel a dobrovolných hasičů kdykoliv přispěchat na pomoc. "Je to samozřejmost, pomoct něco odvézt, naložit a další věci," říká starosta.

Ředitel Národního památkového ústavu v Brně Jaromír Míčka ale upozorňuje, že více lidí by mohlo práce spíše komplikovat. Přesto nevylučuje, že budou památkáři v příštích dnech pomoc dobrovolníků potřebovat.

"V současné době není nutné, aby tam brigádníci a pomocníci přicházeli. Je docela pravděpodobné, že až budeme likvidovat následky větší havárie, tak budeme pomoc potřebovat, a potom budeme rádi, když nám někdo pomůže," řekl Míčka.

Ředitel památkářů již jmenoval speciální komisi, která provede mimořádnou inventuru. Povolal také soudního znalce, aby mohly být zpřesněny škody. Ty se v současné době odhadují na zhruba 100 milionů korun.

Jestli půjde všechno podle plánu, už příští víkend by mohlo být hrad pro veřejnost opět otevřen. Lidé totiž chtějí přispět na obnovu i finančně a v tom případě mají podle kastelána Jakuba Zdeňka Škrabala právo vidět, co se na hradě vlastně stalo a na co přispívají.

Zuzana Kopuletá, Martin Hromádka, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme