Na poskytování sociálních služeb u lidí doma můžou provozovatelé získat dotaci

Jednu a tři čtvrtě miliardy mohou získat provozovatelé sociálních služeb, kteří pomáhají klientům u nich doma. Dotaci z evropských fondů vypisuje ministerstvo pro místní rozvoj.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodci (ilustrační foto)

Důchodci (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Zájemci mohou žádosti podávat od 30. října letošního roku do konce března 2016. O dotace můžou žádat kraje, obce, krajské či státní organizace, nestátní neziskové organizace a církve.

„Jednotlivé projekty mohou být od 500 tisíc korun až do 90 milionů korun. Výzva je zaměřená na přeměnu velkých ústavů sociálních služeb do menších komunitních center. K dosavadní ústavní péči tak může vzniknout alternativa, která bude v podobě poskytování sociálních služeb u klientů doma nebo v blízkosti jejich bydliště,“ vysvětlila ministryně pro místní rozvoj za ANO Karla Šlechtová.

Co všechno může být součástí sociálních služeb v domácnosti klientů, záleží například na tom, zda je klientem senior, dítě z ohrožené rodiny nebo člověk se zdravotním postižením.

„Poskytujeme zejména osobní asistenci osobám se zdravotním postižením a seniorům. Docházíme k nim do domácností a pomáháme jim s úkony, které nezvládnou sami,“ upřesnil rozsah služeb například Jaroslav Leško z Centra pro zdravotně postižené Liberec.

Dále nabízejí pomoc lidem, kteří celodenně pečují o osoby se zdravotním postižením a seniory. „A poskytujeme tlumočnické služby, které jsou určeny neslyšícím, kteří se nedorozumí na úřadech, u lékaře a podobně,“ dodal Leško.

Pro ohrožené rodiny s dětmi nabízí sociálněprávní pomoc včetně toho, že se asistenti s dětmi učí. Mezi dalšími je i služba, která umožní klientům, aby si mohli s asistencí uvařit doma.

„To znamená, že jim pomůžeme dojít na nákup. Vybrat si suroviny a potom osobní asistentka doma se seniorem nebo s osobou se zdravotním postižením jídlo uvaří,“ uzavřel Leško.

Dotace lze získat například na osobní asistenci, pečovatelské služby, podporu samostatného bydlení, tísňovou péči, sociální rehabilitaci, průvodcovské a předčitatelské služby. Ale také na výstavbu denních a týdenních stacionářů, chráněného bydlení, center denních služeb nebo domovů se zvláštním režimem.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme