Na post ministryně práce nominuje TOP 09 Ludmilu Müllerovou

TOP 09 chce do vlády Petra Nečase poslat další ženu. Podle informací Radiožurnálu nominuje šéf strany Karel Schwarzenberg jako novou ministryni práce a sociálních věcí bývalou senátorku Ludmilu Müllerovou. Ta dosud působila na ministerstvu jako náměstkyně a od listopadu by měla nahradit Jaromíra Drábka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ludmila Müllerová | Zdroj: ČTK

Müllerová svoji nominaci potvrdila Radiožurnálu:

„Já jsem nabídku obdržela od stávajícího ministra práce a sociálních věcí, od pana Jaromíra Drábka, který je zároveň místopředsedou TOP 09. Čili nepochybně na této úrovni se o tom moji kolegové z ‚topky‘ bavili. Teprve dnes odpoledne zasedá výkonný výbor TOP 09, bude tam samozřejmě i náš pan předseda. Tomuto orgánu náleží konečné rozhodnutí o tom, koho vyšlou do čela tohoto resortu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O nominaci Müllerové hovořili ve Světě o jedné komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo a předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík

Karel Schwarzenberg chce návrh oficiálně zveřejnit až v pátek. Kromě jednání výkonného výboru TOP 09 je důvodem také to, že chce o nominaci hovořit nejdříve s premiérem Petrem Nečasem.

Předseda hnutí Starostové a nezávislí a předseda poslaneckého klubu TOP09 a Starostové Petr Gazdík ještě nominaci Müllerové nechtěl potvrdit: „Předsednictvo TOP 09 i předsednictvo Starostů dalo jednoznačně pravomoc v navržení ministra do rukou Karla Schwarzenberga. Ten je dnes v zahraničí a předpokládám, že svoji nominaci oznámí zítra.“

Volbu TOP 09 však považuje za rozumné řešení, Ludmila Müllerová je podle něho odbornicí, která se sociální problematice věnuje dlouhodobě a zná vztahy na ministerstvu.

„V této nejisté a velmi turbulentní době, kdy se neví, jestli vláda přežije, jestli bude pokračovat a v jakém složení, si myslím, že to je dobré řešení. Každý nový ministr, který by tam přišel úplně odjinud, by první měsíce trochu tápal,“ vysvětluje.

Zaorálek: Neumím odhadnout, jestli je paní Müllerová krizová manažerka

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek reagoval na zprávu o nominaci Ludmily Müllerové upozorněním, že ministerstvo potřebuje především krizového manažera:

„To je nesmírně náročná věc, ta situace je tam podle mě velmi komplikovaná, velmi vážná. Ať to bude kdokoli, především je potřeba, aby to byl krizový manažer, který bude schopen zastavit finanční toky, smlouvy, které jsou nezákonné a podle mě často předražené.“

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek na konci října odejde z vlády | Foto: ČTK, Stanislav Zbyněk

Pokud se premiér s volbou TOP 09 ztotožní a Müllerovou jmenuje i prezident Václav Klaus, bude bývalá senátorka třetí ženou v kabinetu.

Jaromír Drábek má skončit na ministerstvu na konci října. Na funkci rezignoval poté, co soud poslal do vazby jeho náměstka Vladimíra Šišku kvůli údajné korupci.

Mezitím byl už Šiška z vazby propuštěn. Podle státního zástupce policie vyslechla všechny svědky a nehrozí jejich ovlivňování.

Lucie Maňourová, Martina Spěváčková, Zuzana Hálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme