Na povodeň se připravují i další obce na severu Čech

Na severu Čech napršelo za posledních čtyřiadvacet hodin okolo čtyřiceti milimetrů srážek. Silný déšť tak v oblasti zvedl hladiny všech toků. Hydrometeorologové hlásí třetí stupeň povodňové ještě z šesti míst.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voda z vydatných dešťů zatopila část obce Pertoltice na Českolipsku. | Foto: ČTK

Třetí stupeň povodňové aktivity je v tuto chvíli ještě na Řasnici ve Frýdlantu, Smědé v Předlánce, Ploučnici ve Stráži pod Ralskem a v České Lípě, na Cidlině v Jičíně a Mrlině ve Vestci.

Nejvíce pršelo v oblasti Jizerských hor a Krkonoš a jejich podhůří, kde spadlo až šedesát milimetrů srážek. Během ranních hodin začal déšť ustávat a srážky se přesunuly k jihu.

„Na severu území budou hladiny řek kolísat v závislosti na intenzitě srážek na úrovni třetích stupňů povodňové aktivity minimálně ještě během dopoledne. Během odpoledne, vzhledem k částečnému ustávání srážek, budou hladiny v této oblasti pozvolna klesat,“ přiblížil meteorolog Marian Sandev.

Kvůli vydatným srážkám během noci kulminovaly toky Řasnice ve Frýdlantě, Smědé v Předláncích a Mandavy ve Varnsdorfu.

PODROBNOU PŘEDPOVĚĎ POČASÍ SLEDUJTE ZDE.

Nadále se zvedají hladiny toků Ploučnice v České Lípě, Cidliny v Jičíně a zejména Mrliny ve Vestci, kde hladina aktuálně stoupá o pět centimetrů za hodinu. Vzestupy nadále vykazuje i střední a dolní tok Jizery, kde není vyloučenou dosažení úrovně třetího stupně povodňové aktivity.


Zvětšit mapu

Vzhledem k ustávání deště očekávají meteorologové pokračování poklesů v horních částech zasažených toků a postupnou stabilizaci ve středních a dolních částech povodí. Na Mrlině je nutno počítat s možností dalších vzestupů v průběhu dopoledne.

Stále stoupá také Smědá na Frýdlantsku. Ta už včera večer vyhnala několik rodin z domů ve Višňové a zaplavila desítku objektů. Lidé přitom stále odstraňují škody po srpnové povodni a mnozí ještě nestačili vysušit své domovy. Starosta Frýdlantu Dan Ramser si netroufá odhadnout, co aktuální povodňová vlna přinese. Podle něj hladina Smědé od rána stoupla o dalších dvacet centimetrů.

„Voda pravděpodobně pochází z rašelinišť z Jizerských hor. Rašeliniště fungují jako houba, která má určitou absorpční kapacitu. V moment, kdy už nestačí, tak začnou pouštět vodu a řeka Smědá funguje jako okapový svod,“ popsal Ramser.

Naděžda Hávová, Josef Suk, Ľubomír Smatana, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme