Na povodeň se připravují i další obce na severu Čech

Na severu Čech napršelo za posledních čtyřiadvacet hodin okolo čtyřiceti milimetrů srážek. Silný déšť tak v oblasti zvedl hladiny všech toků. Hydrometeorologové hlásí třetí stupeň povodňové ještě z šesti míst.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voda z vydatných dešťů zatopila část obce Pertoltice na Českolipsku.

Voda z vydatných dešťů zatopila část obce Pertoltice na Českolipsku. | Zdroj: ČTK

Třetí stupeň povodňové aktivity je v tuto chvíli ještě na Řasnici ve Frýdlantu, Smědé v Předlánce, Ploučnici ve Stráži pod Ralskem a v České Lípě, na Cidlině v Jičíně a Mrlině ve Vestci.

Nejvíce pršelo v oblasti Jizerských hor a Krkonoš a jejich podhůří, kde spadlo až šedesát milimetrů srážek. Během ranních hodin začal déšť ustávat a srážky se přesunuly k jihu.

„Na severu území budou hladiny řek kolísat v závislosti na intenzitě srážek na úrovni třetích stupňů povodňové aktivity minimálně ještě během dopoledne. Během odpoledne, vzhledem k částečnému ustávání srážek, budou hladiny v této oblasti pozvolna klesat,“ přiblížil meteorolog Marian Sandev.

Kvůli vydatným srážkám během noci kulminovaly toky Řasnice ve Frýdlantě, Smědé v Předláncích a Mandavy ve Varnsdorfu.

PODROBNOU PŘEDPOVĚĎ POČASÍ SLEDUJTE ZDE.

Nadále se zvedají hladiny toků Ploučnice v České Lípě, Cidliny v Jičíně a zejména Mrliny ve Vestci, kde hladina aktuálně stoupá o pět centimetrů za hodinu. Vzestupy nadále vykazuje i střední a dolní tok Jizery, kde není vyloučenou dosažení úrovně třetího stupně povodňové aktivity.


Zvětšit mapu

Vzhledem k ustávání deště očekávají meteorologové pokračování poklesů v horních částech zasažených toků a postupnou stabilizaci ve středních a dolních částech povodí. Na Mrlině je nutno počítat s možností dalších vzestupů v průběhu dopoledne.

Stále stoupá také Smědá na Frýdlantsku. Ta už včera večer vyhnala několik rodin z domů ve Višňové a zaplavila desítku objektů. Lidé přitom stále odstraňují škody po srpnové povodni a mnozí ještě nestačili vysušit své domovy. Starosta Frýdlantu Dan Ramser si netroufá odhadnout, co aktuální povodňová vlna přinese. Podle něj hladina Smědé od rána stoupla o dalších dvacet centimetrů.

„Voda pravděpodobně pochází z rašelinišť z Jizerských hor. Rašeliniště fungují jako houba, která má určitou absorpční kapacitu. V moment, kdy už nestačí, tak začnou pouštět vodu a řeka Smědá funguje jako okapový svod,“ popsal Ramser.

Naděžda Hávová, Josef Suk, Ľubomír Smatana, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme