Na požár u Obroku se už musí jen dohlížet

Hasičům se už podařilo zvládnout požár dvou hektarů lesa u Obroku na Českolipsku. Oheň se rozhořel v sobotu odpoledne a na místo hned vyrazilo devět hasičských jednotek. Podle operačního důstojníka českolipských profesionálních hasičů se teď už oheň nešíří, ale u Obroku jsou stále muži z osmi hasičských sborů. Požár u Obroku poblíž Dubé byl letos zatím největším lesním požárem v Libereckém kraji. Jeho příčinu hasiči zatím neznají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lesní požár | Foto: Blaze Boos - Boise, Idaho

Oheň se rozhořel už včera odpoledne a hasiči jej likvidovali až do pozdních nočních hodin. Ráno se ale hasiči na místo opět vrátili. V noci hasiči na požár jen dohlíželi, hořelo totiž ve skalnaté rokli a ve tmě tam hrozily nebezpečné pády. K likvidaci požáru nakonec pomohlo i počasí, v noci se ochladilo a mrholilo. Jak ale potvrdil operační důstojník českolipských hasičů, na místě stále zůstává hasičský dozor. "Před třetí hodinou proběhla likvidace požáru na ploše zhruba 2 hektary. To už je likvidace, ale dále na to musí majitel, asi Lesy České republiky, dohlížet. Hasiči se dohodnou na místě, jestli tam někdo zůstane."

Hasiči museli v sobotu zasahovat celkem u tří lesních požárů. Deset hektarů lesa lehlo popelem ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá na Olomoucku. V těžko dostupném terénu zasahovalo dvanáct hasičských jednotek a pomoci muselo i hasicí letadlo. Místo až do rána střežili vojenští hasiči. Příčiny požáru ani výše škody zatím není známa. S dalším lesním požárem bojovalo několik hodin devět hasičských jednotek v Tišnově na Brněnsku. Oheň, který způsobil škodu odhadem za 100 tisíc korun, se už podařilo zlikvidovat. Hasiči budou ale místo dále kontrolovat.

Co má lesní požáry nejčastěji na svědomí, na to se Radiožurnál zeptal vyšetřovatele brněnských hasičů Vladimíra Nováčka. "K nejčastějším příčinám lesních požárů patří manipulace s otevřeným ohněm, většinou z nedbalosti, ať už se jedná o odhozený nedopalek cigarety nebo zapalování ohníčků na opečení nějakých uznein, případně hra dětí se zápalkami. Při současném počasí, kdy je velcie sucho, je to velmi nebezpečné, protože každý poryv větru může tento vznikající požár velmi rychle rozšířit, a pak dochází i k velkým škodám i na lesních porostech."

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Zdenka Schovánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme