Na Prahu udeřila stoletá voda

Na Prahu se valí stodvacetiletá voda. Metropole tak zažívá nejhorší povodeň od roku 1890. Maximálního průtoku má Vltava dosáhnout mezi třetí a pátou hodinou ráno, hladina by měla stoupnout ještě o 20 centimetrů. Těžce postiženy jsou městské části Zbraslav, Radotín a Lahovice, pod vodou se ocitá i Karlín, Kampa, značná část Holešovic, Smíchova a Podolí. Zatopeny jsou i všechny pražské ostrovy. Staroměstská část metropole zatím vodě odolává. Večer ale začaly prosakovat zábrany u Novotného lávky na Smetanově nábřeží. V Praze od úterního rána probíhá evakuace lidí, své domovy opustí až 40 tisíc lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zaplavená Kampa | Foto: Michal Doležal

Maximálního průtoku Prahou dosáhne Vltava v noci. Podle primátora Igora Němce by hladina řeky měla do středečního rána stoupnout ještě o 20 centimetrů. Současnou situaci v hlavním městě by to však nemělo příliš ovlivnit, a proto se nebudou měnit už přijatá bezpečnostní opatření.

Radiožurnálu to potvrdil Jiří Friedl z Povodí Vltavy. "Co se týká zvýšení hladiny, tak už neočekáváme žádný masivní nárůst, měl by se pohybovat v desítkách centimetrů." Vltava by tak podle něj v žádném případě neměla překonat protipovodňové zábrany na pravém břehu a voda by se neměla rozlít po Starém Městě.

Vltavou po 23. hodině večerní protékalo asi 4800 metrů krychlových vody za vteřinu, k ránu se očekává 5000 metrů krychlových. Podle Jiřího Friedla se tak stane mezi 03:00 a 05:00.

Na Prahu se valí hned dvě povodňové vlny. V metropoli se sejde povodňová vlna z Berounky s Vltavou. Pražskou Chuchlí podle vodohospodářů již před 17:00 protékalo 4500 metrů krychlových vody za vteřinu. Průtok je vyšší než množství, pro které se používá označení stoletá voda. Vody dokonce teče o několik set metrů krychlových vody za sekundu více než při ničivé povodni v roce 1890. Normální průtok je přitom 150 metrů.

Zavřené jsou mosty v Troji, Libeňský, Mánesův, Karlův, most Legií, Jiráskův a Palackého. Podle primátora Igora němce už by se už další zavírat neměly. Magistrát se zatím rozhodl neevakuovat obyvatele Starého Města. Voda z Čertovky mezitím zatopila park na Kampě. Prosakuje zábranami z pytlů s pískem mezi Lichtenštejnským palácem a restaurací Stoletá bába. Vodou je zalita přízemní část nedávno obnovených Sovových mlýnů, kde sídlí muzeum moderního umění - zničena je zřejmě jejich strojovna.

Primátor varuje lidi, aby nepodlehli pokušení a nedívali se zpoza protipovodňových stěn na rozvodněnou Vltavu. "Tato stěna projde poprvé obrovskou zátěží, kterou ještě nikdy neprošla, a pravděpodobně za našeho života poslední," řekl. Němec zároveň varuje všechny před cestou do Prahy. V ulicích totiž každou minutou přibývají uzávěry a Praha by se mohla stát pro přespolní pastí.

Všichni obyvatelé ohrožených ulic měli opustit domovy do desáté hodiny. Pokud se jim to nepodařilo, mají v nich už zůstat. Do třetí hodiny ranní byla evakuace dobrovolná. Od této hodiny pak přešla na evakuaci řízenou.

Tak vypadala situace v evakuovaných částech města. Ulice objížděla policejní auta s hlášením: "Vážení spoluobčané, upozorňujeme vás, že byla zahájena řízená preventivní evakuace oblasti Karlína. Shromážděte se, prosím, na veřejných shromaždištích. S sebou vezměte osobní doklady, léky, jídlo a pití na dobu 24 hodin pro sebe a zvířata. Vyzýváme vás k odstranění vozidel a odvezení na bezpečné místo. Zbylá vozidla budou odtažena."

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyhlašování evakuace

Pražské metro je proti povodni zabezpečeno, nejezdí pouze v úseku Nádraží Holešovice-Vltavská-Florenc a nově jsou také uzavřeny stanice Malostranská a Staroměstská. Je zde ale zavedena náhradní autobusová doprava. Stanicemi Invalidovna a Křižíkova na trase B vlaky pouze projíždějí. Nejezdí také tramvaje v úseku Nádraží Holešovice-Trojská-Stírka. Vstup do metra Křižíkova je uzavřen a metro stanicí pouze projíždí.

Z preventivních a bezpečnostních důvodů bude dnes provoz metra v centru Prahy ukončen už ve 22 hodin. V provozu zůstanou vlakové soupravy na trase C od Florence do stanice Háje, na trase A ze Skalky na náměstí Míru a na trase B z Černého mostu po Florenc a ze Smíchovského nádraží po Zličín.

Až do odvolání je pražská městská hromadná doprava zadarmo. První pražskou čtvrtí, která je zcela bez dopravního spojení, je Troja. Zrušením jízdného chce dopravní podnik co největšímu počtu lidí umožnit, aby se dostali z ohrožených míst Prahy. Revizoři budou pomáhat při organizování dopravy v metru.

České dráhy kvůli hrozícímu zaplavení částečně evakuují i stanici Praha-Masarykovo nádraží. Jak Radiožurnálu potvrdil mluvčí drah Petr Šťáhlavský, na nádraží v centru Prahy je zastavena veškerá doprava.

Pražský primátor v souvislosti s povodněmi vyzval všechny ty, kteří čekají na civilní službu , aby se dobrovolně přihlásili na pomoc při povodních. Jedná se zhruba o tři tisíce mladých mužů. "Všichni občané evidovaní na jednotlivých úřadech městských částí k povolání do výkonu civilní služby jsou v souladu s vyhlášenými krizovými opatřeními povinni se hlásit na příslušných úřadech městských částí dne 13. srpna 2002 od 8 hodin do 17 hodin."

Rozvodněná Vltava zatopila celou spodní část pražské zoologické zahrady. Její zaměstnanci proto už od pondělí evakuovali ohrožená zvířata. Slona, který jim dělal největší vrásky, spolu se samicí hrocha ale nakonec museli usmrtit. Z prostoru zaplaveného vodou se podařilo zachránit alespoň tři sloní samice. Slon se pokoušel odplavat do výběhu, začal ale ztrácet sílu a topit se, takže ho pracovníci Zoo museli utratit. Samice hrocha se dostala nad úroveň protipovodňových bariér. Pokud by doplavala do volné řeky, mohla být velmi nebezpečná. Proto i ona byla usmrcena.

V Praze postižené záplavami se vyskytly první dva případy rabování. Podle šéfa magistrátu Zdeňka Zajíčka se jeden případ stal na Malé Straně, odkud pachatelé utekli. Druhý pak v Karlíně, tam se zloděje podařilo chytit. Domy, které opustili lidi prchající před povodní, hlídá státní policie ve spolupráci se strážníky. Náměstek primátora Jiří Paroubek považuje tyto dva případy za výjimečné.

Přestože meteorologové očekávají, že srážky během dvou dnů zeslábnou, záplavy potrvají nejméně týden. Pražský magistrát proto vyzývá obyvatelé hlavního města o pomoc. Zástupkyně ředitele magistrátu Irena Ondráčková to Českému rozhlasu specifikovala: "Magistrát hlavního města Prahy žádá občany Prahy a pražské organizace o pomoc. Máme nedostatek přikrývek, spacáků, podložek molitanových nebo karimatek pro evakuované občany pro ty první noci, takže jestli nám můžete pomoci, přineste nám tyto přikrývky a podložky na magistrát hlavního města Prahy, Mariánské náměstí 2."

Aktuální informace o stavu našich toků jsou k dispozici i na internetové stránce Českého hydrometeorologického ústavu. Podrobnější informace o aktuální dopravní situaci najdete na adrese www.zelenavlna.cz.

Mapa zátopové oblasti 50leté vody v Praze

Seznam tísňových linek

Letecké snímky ze zaplavených oblastí

Markéta Kaclová, Lenka Šumová, Marika Táborská, Martin Hromádka, Patrik Kaizr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme