Na prasečí chřipku zemřelo v Česku už deset lidí

Chřipková epidemie postupuje - zasáhla už třetinu Česka. V zemi je i desátá oběť prasečí chřipky. V opavské nemocnici zemřela na její následky jedenadvacetiletá studentka - mladá žena trpěla chronickým onemocněním nervů a svalů a trvalým poškozením míchy. Další smrt v souvislosti s virem viru A-H1N1 teď prošetřují v Jičíně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Testovací souprava pro PCR diagnostiku viru A/H1N1

Testovací souprava pro PCR diagnostiku viru A/H1N1 | Foto: Greg Sykes, ATCC

Podle mluvčího nemocnice Daniela Svobody přišla k lékaři s příznaky virového onemocnění: "Byla napojena na ventilátor plic, protože se u ní projevil těžký zápal plic. V sobotu, respektive v pátek u ní byla potvrzena prasečí chřipka. Na základě toho byla převezena na jednotku intenzivní péče infekčního oddělení. Tam v sobotu podvečer bohužel těmto následkům podlehla."

Chřipka už dobyla třetinu České republiky

Přehrát

00:00 / 00:00

O chřipkové epidemii v Moravskoslezském kraji informovala Radiožurnál Irena Martinková z Krajské hygienické stanice

Nejhorší je chřipková epidemie na Moravě - vůbec největší je v Ostravě. Radiožurnálu to potvrdila Irena Martinková z Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje.

"Největší nemocnost zaznamenáváme ve věkové skupině nula až pět let, kde nemocnost přesáhla sedm tisíc případů na sto tisíc obyvatel. A ve věkové skupině školních dětí, to je ve věku šest až čtrnáct let - nemocnost v této skupině přesáhla šest tisíc případů na sto tisíc obyvatel."

"Nárůst akutních respiračních infekcí - čtrnáctiprocentní - pozorujeme v okrese Karviná. Následně dvanáctiprocentní nárůst v okrese Bruntál. Na území ostravských okresů celková nemocnost poklesla o tři procenta, nicméně dosahuje počtu 3768 případů na sto tisíc obyvatel," dodala hygienička Martinková.

Malý zájem o očkování

Pacienti nemají velký zájem o očkování proti prasečí chřipce. Hlásí to praktičtí lékaři , kteří pávě od tohoto pondělí začínají očkovat. Vakcíny už od minulého týdne aplikují vakcinační centra - a to hlavně zdravotníkům. Podle Sdružení praktických lékařů stojí o očkování asi jenom pětina z oslovených chronicky nemocných.

Praktici přitom vždycky musí pozvat deset pacientů najednou, protože vakcína má po otevření životnost jenom čtyřiadvacet hodin. Když se ji lékaři nepodaří udat, musí ji znehodnotit.

Radiožurnálu to potvrdil Lukáš Čermák, zástupce společnosti GlaxoSmithKline, která vakcíny vyrábí: "Vakcína skutečně musí být použitá do dvaceti čtyř hodin po rekonstituci. Pokud to lékař z jakéhokoli důvodu nestihne, vakcínu musí v souladu s platnými směrnicemi znehodnotit. Vakcína funguje právě jen dvacet čtyři hodin, nesmí se očkovat dále."

Milan Kopp, Lenka Jansová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme